Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert muzyki dawnej pt. "Pieśni naszych korzeni"

Wykonawcy:
Magdalena Matylda Garbacz - śpiew
Alicja Siejka - fortepian
Mateusz Ławniczak - śpiew, gitara
10 listopada (poniedziałek) 2014 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Afisz [pdf]

Magdalena Matylda Garbacz – mezzosopran
Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Dyplom magistra sztuki muzycznej w specjalności Muzykoterapia otrzymała studiując na Wydziale I Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii wrocławskiej uczelni. Szczególnie bliska jest jej estetyka Muzyki Dawnej, którą zajmuje się również jako muzyk-instrumentalista. Gruntowny warsztat skrzypcowy zdobyła na studiach podyplomowych w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w Zakładzie Instrumentów Historycznych, w klasie skrzypiec barokowych.
Od ponad dwudziestu lat konsekwentnie realizuje swoje pasje, związane z grą na skrzypcach, śpiewem oraz szeroko pojętą chóralistyką. Jako chórzystka i solistka współpracowała z wieloma zespołami wykonującymi muzykę różnych epok w Polsce i za granicą. Jest uczestniczką licznych konkursów, kursów, warsztatów wokalnych i skrzypcowych oraz seminariów i konferencji poświęconych interpretacji muzyki dawnej, muzykoterapii, a także psychoterapii psychoanalitycznej.

Od 2006 r. związana zawodowo z Chórem Filharmonii Wrocławskiej uczestniczy we wszystkich projektach koncertowych tego zespołu w kraju i za granicą (m.in. Niemcy, Francja, Wielka Brytania: dwukrotnie podczas BBC Proms Festival, Turcja, USA i inne…), w latach 2009-2011 z ramienia chóru – członkini Rady Artystycznej Filharmonii Wrocławskiej. Współpracuje również z innymi profesjonalnymi zespołami wokalnymi miasta Wrocławia, m.in.: Cantores Minores Wratislavienses (nagrania płytowe, podróże artystyczne: Ukraina, Gruzja, Azerbejdżan, Armenia), Wratislaviense Bach Collegium, Orkiestra i Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. R. Bukowskiego (partia solowa w Requiem d – moll W.A. Mozarta podczas Inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Chórów i Orkiestr w Arco – Włochy 2009), Formacja Eksperymentalna IV Wymiar (nagroda GRAND PRIX oraz nagroda specjalna na festiwalu muzyki sakralnej – Bydgoszcz 2009).

Od 2006 r. – członkini Międzynarodowej Akademii Chóralnej In Terra Pax, w ramach której uczestniczy w corocznych warsztatach odbywających się w Międzyzdrojach, jak również w projektach koncertowych na teranie Niemiec i Francji.
Od 2007 r. związana jest również z lubelskim chórem dziewczęcym La Musica w charakterze asystenta dyrygenta (prowadzenie warsztatów wokalnych w ramach obozów szkoleniowych chóru, praca nad emisją głosu i interpretacją utworów różnych epok). Podczas jubileuszu 15’lecia chóru La Musica wykonała partię altu solo w Stabat Mater G. B. Pergolesi’ego, w Filharmonii Lubelskiej.

Jako artysta chóru ma w swoim dorobku udział w projektach koncertowych pod batutą m.in. Poul’a McCreesh’a, Stevena Leytona, Benjamin’a Bayl’a, Lorenc’a Cumings’a, Eamonn’a Dougan’a, Peter’a Harvey’a, Jean Baptist Bertrand’a, Ernst’a Kovacic’a, Marka Pijarowskiego, Jerzego Maksymiuka, Jacka Kasprzyka, Wladimira Kiradijeva, Andrzeja Kosendiaka, Jarosława Thiela, Agnieszki Franków – Żelazny.
Obecnie kształci się w śpiewie solowym pod kierunkiem prof. Dariusza Grabowskiego.

Alicja Siejka
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat. Jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie adt Anny Góreckiej (studia licencjackie) oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w zakresie kameralistyki fortepianowej (studia magisterskie), gdzie kształciła się pod kierunkiem prof. Zbigniewa Faryniarza (fortepian) oraz prof. AM dr hab. Anny Gągoli (kameralistyka).
Laureatka konkursów pianistycznych w Żaganiu, Kłodzku oraz finalistka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Szafarni.
Na polu kameralistyki stale współpracuje z sopranistką Klaudią Ziajkowicz oraz skrzypkiem Robertem Bacharą. Wraz z Klaudią Ziajkowicz uzyskała I nagrodę w konkursie "Aria i pieśń wieczorna" (Białystok 2014) oraz wyróżnienia: w IV Konkursie Wokalnym im. I. J. Paderewskiego (Bydgoszcz 2012), a także w III Akademickim Konkursie Pieśni Artystycznej (Wrocław 2012); w kwietniu 2013 roku brała udział w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Lyonie (kategoria głos z fortepianem).
W 2012 roku uzyskała II nagrodę w Konkursie Małych Form Instrumentalnych we Wrocławiu (w duecie z saksofonistą Piotrem Żelaznym)
Obecnie jest zatrudniona jako pianistka-kameralistka w Katedrze Instrumentów Dętych oraz Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie współpracuje z klasami skrzypiec, klarnetu oraz saksofonu. Nieustannie doskonali swoje umiejętności poprzez udział w pianistycznych i kameralnych kursach mistrzowskich. Pracowała pod kierunkiem m.in. A. Jasińskiego, A. Tatarskiego, K.Borucińskiej, M. Szwajger-Kułakowskiej, A. Prabuckiej-Firlej, U. Kryger, A. Maximowa, I. Rotha, E. de Bros oraz A. Spiri.
Bardzo chętnie współpracuje zarówno z instrumentalistami, jak i wokalistami; w swoim repertuarze posiada utwory o zróżnicowanej stylistyce i często niekonwencjonalnej obsadzie.

Mateusz Ławniczak
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary klasycznej. Jako solista brał udział w licznych międzynarodowych konkursach gitarowych, a w 2012 roku został finalistą międzynarodowego festiwalu w Rust (Austria). Od 2009 roku członek wrocławskiego projektu muzyki dawnej Jacaras prowadzonego przez profesora Akademii Muzycznej we Wrocławiu Piotra Zaleskiego. Zespół ma na koncie występy na renomowanych festiwalach, między innymi na Wrocławskim Festiwalu Gitarowym, VI Lubuskich Spotkaniach Gitarowych, Polsko-Niemieckich Dniach Gitarowych we Frankfurcie, XVII Międzynarodowych Spotkaniach Gitarowych w Sanoku. Mateusz Ławniczak jest także współzałożycielem i wokalistą wrocławskiej formacji Lady Perfect. W ciągu krótkiej działalności zespół ten zdobył I miejsce w Muzycznej Bitwie Radia Wrocław, I miejsce na Łykend Promo Festival, III miejsce na wrocławskich Medikaliach, III miejsce na Rockarolla Art Festival, a także miał przyjemność występowania w roli suportu dla takich gwiazd jak Perfect czy Kult. Muzyk od kilku lat zajmuje się także działalnością pedagogiczną w kilku placówkach artystycznych we Wrocławiu.

 

Aktualności

Spotkanie z doktorem D. Lewerą pt. „Polscy lekarze zamordowani na Wzgórzach Wuleckich i ich uczniowie we Wrocławiu”

14.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie E. Michnik połączone z prezentacją książki pt. „Splątane losy. Opera Wrocławska w sezonie 1995/96-2015/16”
Prowadzenie: G. Chojnowski

14.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki U.M. Benki pt. „O sztuce nieświadomej”
Prowadzenie: M. Czerwiński
Recytacje: S. Melski
W części muzycznej: K. Rudowski – EWI 5000

16.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Kameralny koncert klarnetowy i fortepianowy pt. „Czapski & Lis”
M. Czapski – klarnet
M. Lis – fortepian
Akompaniament: M. Werpulewski

17.06 (wtorek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki K. Rudowskiego pt. „Czarownica. Noc na Łysej Górze”
Prowadzenie: A. Poznańska
Recytacja: E. Petrykat

17.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert wokalny T.A. Ragan (sopran) pt. „W blasku gwiazd i uczuć”
Gościnnie: K. Mandla – mezzosopran
Przy fortepianie: prof. dr hab. J. Litwin-Fenc

18.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert charytatywny na rzecz psów – podopiecznych Fundacji Duch Leona w wykonaniu dzieci i młodzieży z wrocławskich szkół muzycznych

20.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Klub Muzyki i Literatury ma już 65 lat”

21.06 (sobota) br. o godz. 14.30
Spotkanie zamknięte

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „O rzekach Odrach w Europie”

21.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Spotkanie zamknięte

Akordeonowy koncert dyplomowy D. Bezkorowajnego

23.06 (poniedziałek) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino pt. „Koncert pianistyczny dla rodzin i przyjaciół”

23.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Koncert zamknięty

Prezentacja książki pod redakcją A. Łyjaka i A. Marczak pt. „Sportowe opowieści”

24.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2024-2025 ASP L. Bas

25.06 (środa) 2025 r. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Premiera książki S. Niciei pt. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XXII. Ołyka, Nieśwież, Klewań, Lida”
Słowo wstępne: R. Sławczyński

26.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2024/2025 uczniów Studia Artystycznego SYJUD

27.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

28.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, zebranie

30.06 (poniedziałek) br. o godz. 11.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert pt. „Pogawędki jazzowe”
K. Abt – gitara
A. Michalak – gitara basowa

30.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławska premiera książki poetyckiej K. Słomki pt. „Znaleźć człowieka. Elegie przebudzenia”
Prowadzenie spotkania: D. Heck

1.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja książki B. Jasińskiego pt. „Ostatnich zjada życie. Naturalnie o bieganiu i triathlonie”

2.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Słoneczne harmonie”

5.07 (sobota) br. o godz. 16.00
Koncert zamknięty

Spotkanie Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa
W części muzycznej:
P. Dziergas – akordeon

7.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Spotkanie zamknięte

Prelekcja K. Jasńskiej pt. „Zamordowani, pogrzebani, spopieleni... Kaźń Profesorów Lwowskich i ich bliskich w lipcu 1941 roku we Lwowie”

10.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Wieczór przy fortepianie”
Wystapią:
Jingjing Fu
Yingying Xi
Zezhong Xao
Ryan LaTourrette

15.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy L. Krahforsta pt. „Letnie wieczory muzyki fortepianowej”oraz wykład D. Marciniszyna pt. „Nieznane nagrania Ivo Pogorelića”

16.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Srokowskiego pt. „Świadek zagłady Kresów. Dziesięć przyczyn ukraińskiego ludobójstwa”

24.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Wystawa ilustracji M. Koch do książki pt. „Siedem smoków głównych”

do 26.08 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie poświęcone książce M. Baterowicza pt. „WOJNA 1812. Quasi una fantasia”
Wprowadzenie: N. Tarczyńska
Uczestnicy dyskusji:
D. Heck
M. Dyżewski
S. Srokowski

4.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład M. Dyżewskiego pt. „Muzyczne perły polskiego Średniowiecza”
Reżyseria dźwięku: Z. Jędrych

5.09 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycko-muzyczny połączony z prezentacją tomiku poezji E. Śnigór pt. „Sercem i duszą pisane”
Słowo wiążące: E. Alfut
Recytacje: E. Śnigór
W części muzycznej: R. Frey, W. Kwaśnicki

8.09 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie ze światowej sławy śpiewakiem T. Koniecznym

9.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie pt. „Wokół legend Sylwestra Chęcińskiego” prezentujące książkę pod redakcją H. Trojanowskiej „Chęciński. Taki Swój”
Prowadzenie: dr hab. prof. UJ. J. Hańderek
W części muzycznej: J. Luboiński – wokal, saksofon, fortepian

16.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalny R. Kuźmińskiego pt. „Feeria muzycznych barw”

19.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki S. Srokowskiego pt. „Ruska miłość”

25.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy