Spotkanie członków Towarzystwa Wagnerowskiego we Wrocławiu10 września (wtorek) 2024 roku o godz. 18.00 W programie sprawozdanie stypendysty Dariusza Kudełki z pobytu na „Festiwalu Wagnerowskim Bayreuth 2024”.
Festiwal w Bayreuth (niem. Bayreuther Festspiele) – odbywający się od 1876 roku festiwal muzyczny w bawarskim mieście Bayreuth, poświęcony wyłącznie dziełom Richarda Wagnera. Miejscem festiwalu jest specjalny teatr, w dużej mierze zaprojektowany przez samego kompozytora, zwany Festspielhaus. Festiwalem od początku jego istnienia kieruje rodzina kompozytora. Najbardziej zasłużony był Wieland Wagner, odnowiciel festiwalu po wojnie (od 1951), znany z nowatorskich, minimalistycznych inscenizacji nie tylko dzieł Wagnera, który przyciągnął do Bayreuth najlepszych artystów z całej Europy (Birgit Nilsson, Wolfganga Windgassena, Hansa Hottera i innych). Współdyrektorem, a po śmierci Wielanda, jedynym dyrektorem festiwalu był Wolfgang Wagner.
Wilhelm Richard Wagner (ur. 22 maja 1813 w Lipsku, zm. 13 lutego 1883 w Wenecji) – niemiecki kompozytor, dyrygent i teoretyk muzyki okresu romantyzmu. Był reformatorem muzyki operowej. Kontynuując artystyczne poszukiwania Glucka, tworzył dramaty muzyczne, z których najsłynniejsze to Lohengrin, Tristan i Izolda, misterium sceniczne Parsifal oraz tetralogia Pierścień Nibelunga. Wagner zasłynął też jako nowator w dziedzinie harmonii, wykorzystując maksymalnie możliwości tkwiące w systemie dur-moll, oraz w sztuce orkiestracji, m.in. konstruując i wykorzystując tubę wagnerowską. |
Koncert odwołany z przyczyn niezależnych od organizatora.