Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zapraszają na premierę książki poetyckiej Bogusława Michnika pt. „Śniłem się sobie”Prowadzenie spotkania: Karol Maliszewski
Bogusław Michnik - „Śniłem się sobie” - okładka [pdf]
Książka ukazała się nakładem Śniłem się sobie to wybór wierszy Bogusława Michnika obejmujący utwory powstałe na przestrzeni niemal sześciu dekad – od 1964 do 2023 roku. Tom ten stanowi literacką podróż przez twórczość poety, ukazując ewolucję jego stylu, tematów oraz wrażliwości artystycznej. Michnik w swoich wierszach często sięga po motywy snu, marzenia i wewnętrznej introspekcji, co czyni ten wybór szczególnie osobistym i symbolicznym. Organizował życie literackie i artystyczne w Kłodzku, publikował innych poetów i poetki, przez długie lata czuwał nad jakością prezentowanej tutaj poezji, nie dbając o siebie, o swój talent i wydawnicze interesy. Bogusław Michnik, jeden z moich pierwszych nauczycieli dobrej roboty poetyckiej, szacunku dla słowa i twórców. Wychowałem się w jego szkole, w Kłodzkim Klubie Literackim, mając go bardziej za rzutkiego animatora niż twórcę. Trudno mi opisać zdumienie, jakie towarzyszy lekturze jego rozproszonych utworów. Nie wiedziałem, że wciąż pisze. Sądziłem, że zarzucił poezję po pierwszych młodzieńczych sukcesach, na przykład tych na Kłodzkich Wiosnach Poetyckich, i zajął się już tylko fotografią. Karol Maliszewski – fragment posłowia Bogusław Michnik – poeta, fotografik, animator kultury, redaktor i wydawca. Autor tomów i almanachów poezji, ponad czterdziestu wystaw indywidualnych oraz współautor kilku antologii i kilkunastu projektów artystycznych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i czesko-polskiej grupy Nowe Widzenie. Był m.in. współorganizatorem Kłodzkich Wiosen Poetyckich, Kłodzkich Wieczorów Artystycznych, Witryny Artystów i międzynarodowego Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT. Za twórczość artystyczną i działalność kulturalną otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Z nagród otrzymanych za poezję szczególnie sobie ceni nagrody prywatne Mirona Białoszewskiego i Juliana Przybosia z 1967 roku.
Karol Maliszewski – poeta, prozaik i krytyk literacki. Profesor Uniwersytetu Śląskiego Wrocławskiego pracujący na Wydziale Komunikacji Społecznej i Mediów, zajmuje się najnowszą poezją, literaturą Dolnego Śląska, krytyką literacką i dydaktyką creative writing. Opublikował kilkanaście tomów wierszy, liczne utwory prozatorskie i szereg zbiorów tekstów krytycznoliterackich, z których ostatnio ukazały się Bez zaszeregowania. O nowej poezji kobiet oraz Język w ogniu i inne metafory krytycznoliterackie.
Ze snu
[Lubię te zwierzęta…] Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego |