Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział we Wrocławiu zapraszają na koncert kameralny realizowany w ramach Europejskiego Forum Saksofonowego 2025

12 marca (środa) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]


WrocLight Duo:
Mateusz Boduch – saksofon altowy
Sonia Markiewicz – fortepian

Daniil Krylovich – saksofon sopranowy
Nicola Mogavero (Włochy) – saksofon altowy
Alicja Maryńczuk – fortepian


WrocLight Duo to wrocławski duet kameralny, utworzony przez saksofonistę Mateusza Boducha oraz pianistkę Sonię Markiewicz. Mimo krótkiego czasu działalności, zespół ma na koncie bogate doświadczenie koncertowe na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu, co odzwierciedla pierwszy człon ich nazwy – „Wroc”. Z kolei „Light” wskazuje na jasny, chwytliwy i porywający charakter ich muzyki. Repertuar WrocLight Duo jest niezwykle różnorodny i zaskakujący. Duet nie obawia się eksperymentować z aranżacjami, nadając znanym utworom nowe, świeże brzmienia oraz unikalne interpretacje.
         Mateusz Boduch, urodzony w 1986 roku, jest saksofonistą z bogatym doświadczeniem scenicznym oraz pedagogicznym. Rozpoczynał edukację muzyczną w wieku 7 lat, zdobywając liczne nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach. Posiada tytuł magistra sztuki w zakresie gry na saksofonie uzyskany w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. W swojej karierze występował na prestiżowych scenach, takich jak filharmonie w Berlinie i Monachium. Artysta nagrał płyty z różnymi zespołami i aktywnie działa jako juror i wykładowca na festiwalach muzycznych. Od 2010 roku prowadzi działalność pedagogiczną w szkołach muzycznych (w Bolesławcu, Zgorzelcu i Trzebnicy), przygotowując wielu uczniów. Od 2024 roku jest doktorantem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, na której równolegle prowadzi zajęcia.
         Sonia Markiewicz zaczęła edukację muzyczną w 1997 roku. W latach 2010–2015 studiowała fortepian we Wrocławiu, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Podczas swojej kariery zdobyła wiele nagród, w tym III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Roma” (2013). Popularyzuje muzykę współczesną, zwłaszcza tę eksperymentalną i improwizowaną, wykonując utwory m.in. J. Cage’a. Artystka występowała na licznych festiwalach, wykonując repertuar na fortepianie preparowanym lub toy piano. W latach 2014–2020 współtworzyła Wrocławską Orkiestrę Improwizującą. Od 2015 roku pracuje na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz szkołach muzycznych we Wrocławiu i Trzebnicy. W 2022 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2024 roku uzyskała tytuł doktora sztuki.


Daniil Krylovich – saksofonista młodego pokolenia. Ukończył studia magisterskie z wynikiem celującym w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie saksofonu prof. dra hab. R. Żołędziewskiego. Podczas studiów brał udział w licznych lekcjach mistrzowskich pod kierunkiem takich pedagogów jak: P. Gusnar, A. Mleczko, B. Duś, Szymon Zawodny, M. Stachura, G. Kazadoy (Białoruś), N. Petrov (Białoruś), N. Mogavero (Włochy), D. Bensmann (Niemcy). Laureat licznych międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. Grad Prix w kategorii solo na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Wind Stars 2024” w Rydze; 1 miejsce na Konkursie Muzycznym „OPUS 2024” w Krakowie; 2 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym „Europejskie Forum Saksofonowe 2019” oraz Konkurs Małych Form Katedry Instrumentów Dętych, Perkusji i Akordeonu AMKL we Wrocławiu. Daniil Krylovich jest założycielem i liderem zespołu saksofonowego „Echo Wrocławia”, który tworzy kwartet saksofonowy wspierany przez instrumenty perkusyjne. Z zespołem występował na różnorodnych wydarzeniach organizowanych przez Urząd Miejski Wrocławia, Ministerstwo Kultury Wrocławia, Narodowe Forum Muzyki, OSM I i II stopnia im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu, Stary Ratusz we Wrocławiu, Centrum Kultury Bakara we Wrocławiu, Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Obecnie kontynuuje studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz prowadzi klasę saksofonu w Zespole Szkół nr 9 we Wrocławiu.


Nicola Mogavero – urodził się w 1983 roku. Ukończył studia na kierunku saksofon i kompozycja. W listopadzie 2017 roku został solistą jako saksofon altowy w Fondazione Teatro Massimo di Palermo w projekcie „La bocca, i piedi, il suono” na 4 saksofony altowe solo i 100 saksofonów w części poświęconym kompozytorowi Salvatore Sciarrino z okazji jego 70. urodzin. W lipcu 2018 wykonał ten sam utwór w Teatrze Narodowym w Zagrzebiu z Palermo Contemporary Quartet reprezentującym Włochy na 18. Światowym Kongresie Saksofonowym w Chorwacji. W 2023 roku wystąpił jako solista z orkiestrą Concertino da Camera J. Iberta. W swojej karierze Nicola Mogavero występował w wielu ważnych teatrach i audytoriach we Włoszech, Francji, Mołdawii, Hongkongu, Dubaju, Hiszpanii, Chinach, Chorwacji i Holandii; m.in. Gran Teatro la Fenice di Venezia, Theatré le Passagge vers l'ètoille di Parigi (FR), Harbin Concert Hall (Chiny), Ningbo Grand Theatre (Chiny), Jengzhou Grand Theatre di Nantong (Chiny), Audytorium Parco della Musica di Roma, Teatro Massimo Di Palermo, I Concerti del Quirinale, Splendor in Amsterdam (NL). Jest gościnnym nauczycielem w Konserwatorium w Utrechcie w Holandii, Colegiul de Muzika „S. Neaga” w Kiszyniowie w Mołdawii, HongKong Institution of Performing Arts, Festival Internacional del Saxofon de Bogotà, Konserwatorium Apollonio w Atenach w Grecji i Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Jest także założycielem i dyrektorem artystycznym Accademia Musicale Stupor Mundi. Obecnie Nicola Mogavero jest nauczycielem gry na saksofonie w Conservatorio di Musica di Stato „L. Perosi” w Campobasso.


Alicja Maryńczuk-Śliwińska – absolwentka klasy fortepianu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Podczas pięcioletnich studiów rozwijała się jako solistka oraz kameralistka. Współpracowała z wieloma katedrami, co dało możliwość na wykonywanie utworów w przeróżnych składach instrumentalnych (np. kwintet, sekstet dęty) oraz wokalno-instrumentalnych. Występowała również w projektach orkiestrowych (np. z NOSPR). Wraz z A. Śliwińskim – kontrabasistą Narodowego Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej realizuje transkrypcje kompozycji kameralnych R. Schumanna, C. Francka, W.A. Mozarta oraz A. Piazzoli. Z sukcesami bierze udział w nagraniach muzycznych, koncertach, konkursach w Polsce, jak i za granicą. Doskonali swój kunszt pianistyczny, biorąc udział w warsztatach z wybitnymi profesorami. Swoją wiedzę i doświadczenie chętnie przekazuje młodzieży i studentom ucząc, na czym polega partnerstwo w grze kameralnej. Od trzech lat związana z wrocławskim środowiskiem muzycznym.


Koncert został dofinansowany ze środków Gminy Wrocław .

 

Aktualności

XXXII koncert z cyklu Akademia Małego Artysty

20.03 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Finisaż wystawy malarstwa E. Kostki pt. „Malowanie gaju”
W części muzycznej:
G. Szendzielorz-Jungiewicz – fortepian

21.03 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na recital zespołu Fuzja pt. „Po prostu oddychaj”
Emilia Kasztelan – wokal, fortepian
Oliwia Nowicka – wokal, skrzypce
Oliwia Podgórni – wokal
Alicja Wiącek – wokal

22.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu zespołowi Wrocławskiego Teatru Lalek

24.03 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” koncert P. Lary (fortepian) i J. Piltza (fortepian) pt. „Młodzi pianiści na Wieczorach Lisztowskich”
Prowadzenie: I. Starzec

24.03 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Spotkanie promujące nową książkę poetycką G.L. Kamińskiego pt. „Hommage à Witkacy”
Prowadzenie: prof. J. Degler
Recytacja wierszy: B. Kierc
W części muzycznej: K. Rudowski – EWI 5000

25.03 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

26.03 (środa) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór wspomnieniowy L. Długosza pt. „Jaka szkoda”

26.03 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.


Spotkanie autorskie S. Srokowskiego połączone z prezentacją książki pt. „Z kościoła do piekła”

27.03 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Benefis J. Adamowskiego w 90. rocznicę urodzin jubilata
Prowadzenie: D. Kanafa
W części muzycznej
R. Pabich – fortepian
M. Pabich – fortepian
T. Marut – sopran
T. Marut – fortepian
G. Niemczuk – fortepian

29.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Spotkanie zamknięte

Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu Ryszardowi Węgrzynowi

31.03 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert zespołu „Ormimus” pt. „Dobrze że jesteś”
W. WOODY Kwaśnicki – sax, klarnet, cajon, lider, aranżacje
R. Frey – gitara, wokal
B. Wołczyk – skrzypce

31.03 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki A. Janko pt. „Załamanie pogody. Wiersze z lat 1973–2024”
Prowadzenie K. Maliszewski
W części muzycznej D. Kalka

1.04 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert pt. „Młoda Scena”
D. Casalino – fortepian
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

2.04 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie „Prawda o wydawnictwie Gebethner i Wolff”, po którym nastąpi wernisaż wystawy malarstwa J. Wolffa pt. „Kilka obrazów z różnych lat”

3.04 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalny z cyklu pn. „Promocja młodych artystów muzyków”

4.04 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Wiosna accelerando!”

5.04 (sobota) br. o godz. 12.00
Koncert zamknięty

„Monologi pana H. czytanie performatywne albo stand-up” H. Koczana pt. „Bajki ze Stumyślowego Lasu”

5.04 (sobota) br. o godz. 16.00
Spotkanie zamknięte

„Wiosenne czytanie wierszy”

8.04 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

9.04 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór autorski V. Kopeckiej
Prowadzenie: J. Golak
Wystąpią polscy poeci:
K. Burnat
A. Matuszkiewicz
Recytacja w języku polskim i czeskim: V. Kopecká
W części muzycznej: Barbara Pachura – gitara, śpiew

10.04 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z M. Karczmarkiem autorem książki „Wrocław, którego nie ma”

12.04 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

„Japoński wieczór fortepianowy”
S. Hara
H. Matsumoto
K. Suetsugu
S. Takeoka
N. Yamagishi

12.04 (sobota) br. o godz. 16.00
Koncert zamknięty

Koncert Muzyki Polskiej pt. „Utwory malowane dźwiękami instrumentów i barwą głosu”

16.04 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie poetyckie T. Wagilewicz pt. „Cztery Pory Wiersza”

29.04 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert muzyki barokowej pt. „Głos epoki”

5.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Międzynarodowy koncert pt. „Człowieczy los” poświęcony wybitnej polskiej artystce Annie German

10.05 (sobota) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa malarstwa J. Wolffa pt. „Kilka obrazów z różnych lat”

do 27.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy