Reklama

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na 169 koncert z cyklu pn. ''Stypendyści Samorządu Wrocławia – Miastu''. Prowadzenie Joanna Kołodziejska

Organizacja i prowadzenie koncertu dr Izabella Starzec-Kosowska
6 lutego (poniedziałek) 2017 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Program [pdf]


Lena Czekaj
Uczennica OSM I st. im. prof. Marii Zduniak we Wrocławiu w klasie fletu Ludmiły Szuber-Wolny. Od 2014 brała udział w wielu konkurach fletowych, w których zdobyła liczne nagrody zarówno jako solistka jak i kameralistka. Do najważniejszych osiągnięć należy dwukrotne zajęcie I miejsca w Dolnośląskich Miniaturowych Zmaganiach Flecistów w Lubaniu w 2014 oraz 2016 roku. Jako członek tria fletowego prowadzonego przez Ludmiłę Szuber-Wolny zdobyła wyróżnienie I-ego stopnia w VII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze w 2015 roku. W 2016 roku zajęła I miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Jastrzębiu-Zdroju w kategorii zespołów kameralnych.


Mikołaj Godzina
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu pod kierunkiem Izabeli Dulińskiej-Bolsewicz. Obecnie jest uczniem klasy trzeciej. Od 2015 roku bierze udział w ogólnopolskich konkursach pianistycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. W kwietniu 2015 roku otrzymał wyróżnienie na VIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Mistrz Klawiatury” w Warszawie, w czerwcu uzyskał I miejsce oraz tytuł „Złotej Rączki” w X Miniaturowych Zmaganiach Najmłodszych Pianistów w Świdnicy, natomiast w grudniu wyróżnienie na XII Muzycznych Spotkaniach Najmłodszych Pianistów w Sieradzu. W 2016 roku został laureatem II nagród na Forum Młodych Pianistów im. Gertrudy Konatkowskiej w Poznaniu i IX Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Emmy Altberg w Łodzi. Zdobył również II miejsce i tytuł „Złotej Rączki” na XI Miniaturowych Zmaganiach Najmłodszych Pianistów w Świdnicy. W grudniu 2016 otrzymał wyróżnienie pierwszego stopnia w XIII Muzycznych Spotkaniach Najmłodszych Pianistów w Sieradzu. W styczniu 2017 roku uzyskał II miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ettore Pozzoli w Krakowie/Trzcianie. W 2016 roku otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Wrocławia.


Sylwia Marut
Uczennica VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec Tomasza Stockiego. W latach 2013-2016 była również uczennicą PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu na Wydziale Wokalnym w klasie Ewy Murawskiej-Kalinin. Zainteresowania artystyczne Sylwii Marut obejmują też taniec. Przez sześć lat uczęszczała na zajęcia do Operetki Dolnośląskiej. Jest laureatką i finalistką licznych skrzypcowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno w Polsce jak i za granicą. Do największych jej sukcesów należą zdobycie I miejsca w 13 Concorso Internazionale per Giovani Musicisti „Luigi Zanuccoli” w Sogliano al Rubicone we Włoszech (2015) oraz I miejsca XI Lubuskich Spotkaniach Skrzypcowych w Zielonej Górze (2015). Jest koncertmistrzem w Szkolnej Orkiestrze Symfonicznej OSM I i II st. we Wrocławiu. Ponad to współpracowała z wieloma słynnymi orkiestrami: Amati Ensamble München, Camerata Wrocław, BC Instrumentalis Ensamble (z chórem Basilica Cantans) oraz Brahms Symphony Orchestra. Występowała na licznych festiwalach m.in. podczas II Internazional Brahms Festival in Wrocław oraz na Międzynarodowej Gali Sylwestrowej 2013 i 2014. Sylwia Marut jest czterokrotną stypendystką Prezydenta Wrocławia w dziedzinie artystycznej.


Emilia Schock
Uczennica OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego, obecnie w klasie 3 szkoły podstawowej. Uczy się gry na skrzypcach pod opieką Anety Szczygielskiej. Już w pierwszej klasie (2014/2015) uczestniczyła w dwóch ogólnopolskich konkursach skrzypcowych: „Bajeczna Miniatura” w Elblągu (II miejsce) oraz w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. O. Riedinga w Warszawie (I miejsce). Jako główna laureatka tego konkursu miała zaszczyt wystąpić w koncercie na Zamku Królewskim w Warszawie. W marcu 2016 r. otrzymała II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Janko Muzykant w Sochaczewie, I nagrodę w Ogólnopolskich Spotkaniach Skrzypcowych im. prof. M. Ławrynowicza w Płocku oraz II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Miniatury Skrzypcowej w Warszawie. W kwietniu 2016 r. zajęła II miejsce w XX Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Jozefa Muziky w Czechach (Nova Paka), a w maju I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Żywcu. Latem 2016 otrzymała I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Premio Monterosa Kawai w Varallo (Włochy) w kategorii instrumentów smyczkowych oraz II miejsce w X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Schloss Zell an Der Pram, który gościnnie odbył się we Wrocławiu. Emilia Schock brała udział w warsztatach skrzypcowych prowadzonych przez Dorotę Obijalską i Małgorzatę Skorupę. Jest Stypendystką Prezydenta Wrocławia od 2015 roku.


Laura Schock
Uczennica OSM I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego, obecnie w kl. I liceum. Uczy się gry na fortepianie pod kierunkiem Katarzyny Kluczewskiej. Od 2012 roku bierze udział w konkursach pianistycznych. Jej pierwszym osiągnięciem było II miejsce na 11. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Görlitz/Zgorzelec. W tym samym roku rozpoczęła też działalność w duecie z Wojciechem Oliszewskim, z którym w maju 2012 zdobyli II miejsce na Legnickim Konkursie Pianistycznym Szkół Muzycznych I stopnia oraz otrzymali wyróżnienie na XII Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych w Jeleniej Górze. Duet „Oliszok” prowadzony był początkowo przez Katarzynę Słówko, a obecnie opiekują się nim Irena Burska i Katarzyna Kluczewska. W 2013 r. duet „Oliszok” zajął I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Görlitz/Zgorzelec oraz III miejsce na VI Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Utworów Fortepianowych na Cztery Ręce i Dwa Fortepiany dla uczniów szkół muzycznych I stopnia w Nysie. Również w 2013 roku duet zajął II miejsce na XII Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych dla szkół muzycznych I stopnia w Jeleniej Górze. W 2014 roku na Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. K. i A. Szafranków w Rybniku pianistka zajęła II miejsce w kategorii solo oraz III miejsce w kategorii duetów z Wojciechem Oliszewskim. W tym samym roku duet zdobył I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Jaworze. W 2015 r. Laura Schock otrzymała II miejsce (w kategorii solo) w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Mistrz Klawiatury” w Warszawie. W 2016 r. duet „Oliszok” otrzymał II nagrodę w konkursie duetów fortepianowych Grajmy Razem w Zamościu, a w czerwcu I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Premio Monterosa Kawai w Varallo (Włochy), w kategorii zespołów kameralnych. Jesienią 2016 r. Laura Schock zajęła I miejsce w I Międzynarodowym Turnieju Samodzielnego Przygotowywania Utworów w Trzcianie. Laura Schock otrzymuje Stypendium Artystyczne Prezydenta Wrocławia od roku 2012.


Helena Żabska
Uczennica Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu w klasie fortepianu Ireny Maciukiewicz-Schmidt, Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej "Aut" oraz Szkoły Baletowej przy Fundacji Capitol we Wrocławiu, do której uczęszcza od 2009 roku. Zdobywczyni wielu nagród w konkursach krajowych i zagranicznych, zarówno w dziedzinie pianistki, jak i baletu. W kilkunastu konkursach pianistycznych, w których brała udział zawsze znajdowała się w gronie laureatów i wielokrotnie zdobywała pierwszą nagrodę. Uczestniczyła w konkursach w Opolu, Zgorzelcu/Görlitz, Świdnicy, Wrocławiu, Warszawie, Myślenicach, Legnicy, Żaganiu, Szafarni, Stalowej Woli. Jedną z ważniejszych nagród jest zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie im. Haliny Czerny-Stefańskiej (2015) a ostatnimi sukcesami I miejsce oraz nagroda specjalna za najlepszą interpretację utworu Bacha na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Görlitz (styczeń 2016) oraz III miejsce na VII Międzynarodowym konkursie im. J. Garści w Stalowej Woli (maj 2016). Oprócz pracy nad repertuarem solowym młoda pianistka ceni sobie kameralistykę. Trio fortepianowe, w którym grała w latach 2013-2015 zostało nagrodzone na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Bystrzycy Kłodzkiej (kwiecień 2015). Jest zapraszana regularnie przez Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina do udziału w koncertach z cyklu „Młodzi Zdolni”. Od 2012 regularnie bierze udział w spektaklach Opery Wrocławskiej: „Borysie Godunowie”, „Coppelii” oraz „Dziadku do Orzechów”. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Wrocławia w dziedzinie artystycznej.


Noty o akompaniatorach:
Małgorzata Chronowska
Pianistka, wieloletni pracownik Akademii Muzycznej. Obecnie pracuje w Szkole Muzycznej nr 3 we Wrocławiu.
Anna Rutkowska-Schock
Pianistka-kameralistka, dr habilitowany, pracuje w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Katarzyna Kaczorowska
Studia muzyczne rozpoczęła w Uralskim Konserwatorium im. Modesta Musorgskiego w klasie Olgi Rusiny. W 1993 roku przyjechała do Polski i kontynuowała edukację artystyczną we Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową w zakresie kameralistyki.