Wystawy w 2026 roku

Klub Muzyki i Literatury zaprasza na wystawę prac Mariana Lecha Bednarka pt. „Malowanie poezją”

Prace eksponowane w Sali Koncertowej MiL do 14 lutego (sobota) 2026 roku
w godz. od 16.00 do 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]


Wystawa towarzyszy spotkaniu z artystą:
www.klubmil.pl/14022026-spotkanie-z-m-l-bednarkiem-pt-odfrunac


Moja aktualna wystawa malarstwa, to nowy okres w mojej 50-letniej twórczości plastycznej. W skrócie nazwałbym ją „malowanie poezją”, gdyż, jak wiemy, jestem też poetą. Językiem akademickim można to malarstwo umiejscowić gdzieś między dadaizmem a surrealizmem. Jednak radość, które mi daje obecne malowanie, sytuuje mnie raczej w świecie dziecięcego dadaizmu, takie mam wrażenie. Przy malowaniu inspiruję się muzyką Chopina, muzyką Fado i śpiewem francuskich piosenkarek m.in. ZAZ i Eva Deluir.

Marian Lech Bednarek


Marian Lech Bednarek ur. 1956 w Zgierzu. Poeta, prozaik, malarz, twórca teatru. Debiut teatralny u Andrzeja Wajdy w latach 80. spektaklem Strojenie. Absolwent Uniwersytetu Opolskiego. W 1992 roku założył w Rybniku teatr plastyczny „Paparapa”, a potem Teatr Mariana Bednarka, który do 2020 roku działał przy Fundacji Elektrowni Rybnik i Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach. Autor tomików wierszy: Kawałek życiorysu (1991), Notatki z prowincji (1998), Granice-Graniczki (2004), Kim jestem? (2007), Obrazowiersze (2008), Rozmowa z ptakiem (2014), Widowisko (2018), zbiorów próz Sianoskręt (2012) i Zapiski (2016), Prowincja – wybór wierszy (2021), Wiersze 2005–2024 (2024), Despacito (2025). Publikował m.in. w „Twórczości”, „Czasie Kultury”, „Frazie”, „Ricie Baum”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Toposie”, „Elewatorze”, „Miesięczniku Literackim”, „Radarze”, „PsiVino” (Czechy), „Helikopterze”, „Formacie Literackim”, w międzynarodowych antologiach Przewodnik Po Zaminowanym Terenie (Wrocław 2016) i wydanej w Bułgarii Akotrsiszljubow (2018). Zrealizował 25 spektakli, 6 performansów, 4 happeningi, 3 etiudy, które wystawiał na najważniejszych festiwalach teatru alternatywnego w kraju (Malta, Reminiscencje Teatralne, Łódzkie Spotkania Teatralne, Biesiada Teatralna w Horyńcu), a także na Międzynarodowym Festiwalu Działań Ulicznych LaStrada w Kaliszu, Międzynarodowym Festiwalu Wertep w Białowieży, w Teatrze Witkacego w Zakopanem oraz za granicą, m.in. Francja, Ukraina. Przez 20 lat był Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku (20 edycji). Organizator 23. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki im. V. van Gogha. Laureat 16 nagród teatralnych i 16 literackich m.in. dwukrotnie nagrodzony w konkursie im. K.K. Baczyńskiego w Łodzi. W 2007 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury oraz Nagrodę Internautów – Człowiek Roku 2012. Rybnik.com.pl. Swoje malarstwo i rysunki prezentował na ok. 40 wystawach indywidualnych m.in. we Francji, Austrii, Polsce (Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź, Katowice, Rybnik). W latach 1997–2005 był redaktorem naczelnym pisma artystycznego „Plama”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Katowicach. Mieszka w Czernicy koło Rybnika.



 

Klub Muzyki i Literatury oraz Towarzystwo Wagnerowskie we Wrocławiu zapraszają na wystawę Juliusza Multarzyńskiego pt. „Ryszard Wagner na polskich scenach”

Wernisaż 16 stycznia (piątek) 2026 roku o godz. 18.00
W części muzycznej: recital fortepianowy Piotra Kasiłowskiego
Prace eksponowane w Galerii Klubu MiL do 23 marca (poniedziałek) 2026 roku
od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 19.00
w soboty od 12.00 do 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Katalog [pdf]


„Nieopisane było moje podniecenie, kiedy przez Lipsk przechodziły pierwsze oddziały resztek armii polskiej, zmierzające do Francji, i niezapomniane wrażenie pierwszej grupy tych nieszczęśliwych, zakwaterowanych w zajeździe „Pod Zieloną Tarczą” na Fleischergasse. Podczas kiedy tu ulegałem wielkiemu przygnębieniu, to za to wpadłem w stan entuzjastycznego zachwytu, kiedy zobaczyłem tego wieczoru we foyer Gewandhausu grupę bohaterskich postaci, złożoną z kilku najwykwintniejszych przywódców powstania polskiego. Przede wszystkim pociągała mnie niezmiernie silna postać i męska fizjonomia hrabiego Wincentego Tyszkiewicza, który w spokojnym, szykownym zachowaniu się łączył nieznaną mi całkiem przedtem pewność siebie i obojętność. Zachwyciło mnie zobaczenie tego właśnie męża w domu mojego szwagra Brockhausa i spotykanie go tam przez dłuższy czas w charakterze prawie zadomowionej osoby”.

Fragment z „Uwertury Polonii” Zdzisława Jachimeckiego (Wagner)


Juliusz Multarzyński – manager kultury (Studia Podyplomowe w SGH). Absolwent Katedry Fototechniki Politechniki Wrocławskiej (wychowanek profesorów Witolda Romera i Adama Zaleskiego); Studium Fotografii i Filmu przy Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz Studiów Podyplomowych Fotografii Naukowej i Technicznej na Uniwersytecie Warszawskim. Jest uhonorowany: Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”; Medalem „Za Zasługi dla Fotografi i Polskiej” w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości; Złotym Medalem „Za Fotografi czną Twórczość”; Medalem „Za Fotografi czną Twórczość” z okazji 30-lecia Fotoklubu RP; Medalem im. Wacława Niżyńskiego; Honorowym dyplomem za upamiętnianie Marcelli Sembrich-Kochańskiej wielkiej polskiej artystki i ambasadorki kultury polskiej w rocznicę 100-lecia Stowarzyszenia ZASP-u; Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury za całokształt pracy artystycznej; Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Złotym Krzyżem Zasługi.


„Poznałem go blisko 40 lat temu, jak fotografował tancerzy, tworzących niepowtarzalną aurę Łódzkich Spotkań Baletowych. Jest artystą wyjątkowym, autorem albumów i wystaw o balecie, operze i muzyce od Warszawy, Łodzi, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Sanoka, Buska-Zdroju, Kielc, Zamku Czocha i Nowej Rudy (miasta rodzinnego), aż po Japonię, Tajwan, USA, Rosję, Niemcy, Norwegię, Luksemburg, Szwajcarię i Ukrainę. Posiada niezwykłą umiejętność uchwycenia działań scenicznych, ich dynamikę i ruch, inteligentne podglądanie zachowań różnorodnych postaci, a przede wszystkim dawanie złudzenia, że jesteśmy bezpośrednimi świadkami fotografowanych zdarzeń”.

Sławomir Pietras




 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wystawę Anny Marii Fusaro pt. „Okno do wszechświata. 20 lat twórczości artystycznej”

Wernisaż 10 października (piątek) 2025 roku o godz. 18.00
W części muzycznej Magda Kocik – gitara

Finisaż 12 stycznia (poniedziałek) 2026 roku o godz. 18.00
W programie:
Projekcja filmu pt. „Fragmenty powieści Chooquatacka Anny Marii i Jerzego Fusaro w interpretacji Aldony Struzik” oraz prezentacja strojów retro „Modowego Wehikułu Czasu”

Prace eksponowane w Galerii Klubu MiL
od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 19.00
w soboty od 12.00 do 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy


Plakat [pdf]

Katalog [pdf]


Anna Maria Fusaro urodziła się w 1988 roku w Monachium. Już w dzieciństwie chciała zostać malarką. Z fascynacją tworzyła obrazy i uczęszczała na prywatne zajęcia z rysunku i malarstwa. Po ukończeniu Liceum Plastycznego we Wrocławiu w 2008 roku kontynuowała edukację artystyczną we Florenckiej Akademii Sztuki na kierunku tradycyjne malarstwo olejne, której dyplom uzyskała w 2013 roku. Artystka stworzyła prawie 1 000 obrazów, zaprezentowała swoje prace na przeszło 40 ekspozycjach w sześciu różnych krajach, a jej dzieła znalazły się w prywatnych kolekcjach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jej dorobek artystyczny cechuje siła wyrazu oraz głębia i skupia się wokół krajobrazów, pejzaży miejskich, portretów, dzieł symbolicznych oraz – od 2024 roku – również wokół ikon.

Rozszerzona nota [pdf]

Strona artystki: www.annamariafusaro.com



 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Aktualności

Wykład M. Dyżewskiego pt. „Duchowość epoki Bacha w obrazach i pieśniach”
Reżyseria dźwięku: Z. Jędrych

23.05 (sobota) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wręczenie nagród ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu

25.05 (poniedziałek) br. o godz. 11.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert akordeonowy

25.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

II Wiolonczelowy recital dyplomowy A.M. Cieplik
Akompaniament: E. Stypułkowska-Kafka

26.05 (wtorek) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

II Gitarowy recital dyplomowy M. Popika
M. Hotloś – fortepian (realizacja zespołu kameralnego)

26.05 (wtorek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

II Gitarowy recital dyplomowy J.K. Pszon
W. Malinowska – gitara (realizacja zespołu kameralnego)

26.05 (wtorek) br. o godz. 16.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Srokowskiego pt. „Unia leśnych krain, czyli tłuste koty”
Czytanie fragmentów książki oraz prowadzenie: M. Bradke

26.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

27.05 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Wiolonczelowe rozmaitości”

28.05 (czwartek) br. o godz. 12.30
Koncert zamknięty

Wykład K. Jabłońskiej pt. „Do Brzegu na Kresy – spotkanie z przedstawicielem Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu”

28.05 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Pietrasa pt. „Festiwale, festiwale”

28.05 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.


Prezentacje legend w wykonaniu uczniów klas II i III wrocławskich szkół podstawowych pt. „We Wrocławiu nad rzeką Odrą...”

29.05 (piątek) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór literacko-plastyczno-muzyczny K. Paraszkiewicz-Pater z udziałem malarki L. Sokal-Trybalskiej i muzyka M. Grabosza pt. „Do przyjaciół”

29.05 (piątek) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Spotkanie z prof. P. Drożdżewskim pt. „Wielcy muzycy we Wrocławiu cz. I”

30.05 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy B. Levantovitcha

30.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Uniwersum Fletu Poprzecznego”

1.06 (poniedziałek) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy W. Dubiel i J. Urgoła

1.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera J. Skoczylasa pt. „Kwiaciarnia”

2.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów sekcji Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu

3.06 (środa) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny

6.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławski Klub Stanisławowian, spotkanie

8.06 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Prezentacja książki A. Ławniczaka pt. „Państwotwórcze związki Czech z innymi krajami”
Prowadzenie: R. Gawłowski

9.06 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

10.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert laureatów 39. Prezentacji uczniów Społecznych Ognisk Muzycznych i Artystycznych

12.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy uczniów E. Weps-Duffy

13.06 (sobota) br. o godz. 11.00
Koncert zamknięty

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Arka

18.06 (czwartek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Recital fortepianowy P. Kasiłowskiego pt. „Romantyczne emocje”

19.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Próby do projektu pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek

19.06 (piątek) br. godz. 8.45 – 17.00
21.06 (niedziela) br. godz. 9.30 – 20.30
22.06 (poniedziałek) br. godz. 9.30 – 20.30
23.06 (wtorek) br. godz. 9.30 – 20.30
Spotkanie zamknięte

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2025/2026 ASP L. Bas

24.06 (środa) br. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Wykład K. Jabłońskiej pt. „Do Brzegu na Kresy – spotkanie z przedstawicielem Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu”

25.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Literackie oblicze rzeki Odry”

25.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy J. Łukanusa

26.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Młoda Scena”
A. Adov – fortepian
Prowadzenie: A. Piasecka-Ceccato
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

29.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert zespołu kameralnego ThaiPol Duo
S. Wadzicka – skrzypce
T. Yimsomboon – fortepian

30.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Koncert transmitowany online

Spotkanie prezentujące 19 i 20 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

1.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Premiera książki poetyckiej G.L. Kamińskiego pt. „Cała Ty”
Prowadzenie: W. Okoń
Recytacje: S. Melski

6.07 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert chóru młodzieżowego ze Szwajcarii „Chorisma” pt. „U siebie – Mys Daheim”
Prowadzenie chóru, dyrygentki: A.B. Winzeler, L. Huber
Asystentka: N. Bühl

21.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”

do 25.08 (wtorek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-fortepianowy A. Georgescu

4.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert ARTPULSE
A. Georgescu – sopran
D.A. Găina-Cojuharov – tenor
A. Marinache – baryton
A. Dumitrache – mezzosopran
B. Vlad – sopran
I.V. Găină-Cojuharov – fortepian

5.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy