Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert pt. „Muzyczna wiosna”

Joanna Dobrakowska – mezzosopran
Katarzyna Kluczewska – fortepian
Anna Pietrzak – gitara
Agata Sułkowska – wiolonczela
24 marca (wtorek) 2026 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]


Joanna Dobrakowska – wrocławianka z urodzenia. Łączy w swoim śpiewie aksamit mezzosopranu z techniką i wyczuciem stylu, które pozwalają jej swobodnie wędrować przez różne epoki i gatunki muzyczne. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala, a następnie szlifowała kunszt wokalny w wiedeńskim Universität für Musik und darstellende Kunst pod kierunkiem prof. Heleny Łazarskiej. Jej artystyczną drogę wzbogaciły również kursy mistrzowskie w Polsce, Hiszpanii, Austrii czy Niemczech, gdzie miała okazję pracować m.in. z Ildikó Raimondi, Rolando Panerai i Kirsten Schötteldreier. Śpiewaczka ma na swoim koncie imponującą liczbę koncertów i festiwali – od Vratislavii Cantans i Festiwalu Beethovenowskiego w Warszawie przez Bach Archiv w Lipsku i Journeés Mozart w Lozannie, po Dubrovnik Opera Festival i sceny Paryża, Damaszku, Zagrzebia czy Stambułu. Stworzyła wiele różnorodnych kreacji operowych – od III Damy w Czarodziejskim flecie, Isabelli we Włoszce w Algierze, Don Ramira w La finta giardiniera i Marceliny w Weselu Figara, przez Miss Eveline Huck w Loterii na mężów Karola Szymanowskiego, Suzuki w Madame Butterfly, Fenenę w Nabucco czy Mamę Kaczkę w Brzydkim Kaczątku, po role tytułowe Amadigi i Carmen. Te i inne partie artystka realizowała m.in. na scenach Opery Krakowskiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W swojej karierze współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami – wśród nich m.in. z Jackiem Kaspszykiem, Tadeuszem Kozłowskim, Andrzejem Kosendiakiem, Janem Tomaszem Adamusem, José Maria Florencio, a także Andrew Parrotem, Andresem Orozco-Estradą, Giancarlo Guerrero, Ernstem Kovaciciem, Frankiem Ollu, czy Ariane Matiakh. Jest laureatką konkursów wokalnych oraz stypendystką Ministerstwa Kultury RP i Rządu Austrii. Dorobek fonograficzny artystki obejmuje kilkanaście płyt – od Nieszporów Rachmaninowa po nagrania z Wrocławską Orkiestrą Barokową czy albumy z muzyką polską XVIII i XIX wieku.


Katarzyna Kluczewska – wrocławianka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Wielokrotnie wyróżniana za wykonanie partii fortepianu podczas konkursów krajowych i międzynarodowych. Pracę pianistki łączy z pracą dydaktyczną. Jej podopieczni zdobywali nagrody w kraju i za granicą, podczas konkursów solowych i kameralnych. Za osiągnięcia w pracy pedagogicznej otrzymała od Ministra Kultury odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.


Anna Pietrzak – gitarzystka oraz pedagog. Założycielka Vancouver Guitar Orchestra. Laureatka kilkunastu krajowych i zagranicznych konkursów gitarowych odbywających się m.in. w Austrii, Grecji, Polsce oraz w Rumunii. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury oraz Samorządu Miasta Wrocławia. Artystka koncertowała solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr m.in. w Austrii, Chinach, Czechach, Estonii, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech i na Słowacji. Jest częstym wykładowcą kursów gitarowych oraz jurorem konkursów instrumentalnych. Wydała trzy płyty, które otrzymały pozytywne recenzje w fachowej prasie muzycznej. Solową La Catedral, GITANA Electric–eclectic z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych muzyków jazzowych oraz Farewell w duecie z bratem Łukaszem. Anna jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego i prof. Marka Zielińskiego oraz Konserwatorium Muzycznego w Pireusie /Grecja w klasie gitary Costasa Cotsiolisa. W 2012 r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w macierzystej uczelni. Aktualnie pracuje w PSM I st. im Fryderyka Chopina w Oleśnicy oraz PSM II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Jej uczniowie są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów gitarowych.
www.annapietrzak.com


Agata Sułkowska – wiolonczelistka i pedagog. Naukę gry rozpoczęła w wieku 13 lat, a droga jej studiów prowadziła przez uczelnie wyższe w Poznaniu, Berlinie i Würzburgu. Od 2023 roku regularne comiesięczne kursy mistrzowskie prof. Marii Kliegel w Essen-Werden pozostają centralnym punktem jej kształcenia, możliwym dzięki hojnemu wsparciu Stowarzyszenia Freunde des Bürgermeisterhauses e.V. Spośród licznych kursów mistrzowskich najistotniejszymi dla jej rozwoju były te u profesorów Davida Geringasa i Wolfganga Emanuela Schmidta. Doświadczenie orkiestrowe zdobywała w m.in. w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Sinfoniettcie Cracovii, Nordwestdeutsche Philharmonie oraz Young Soloists Berlin, koncertując w zarówno w dziesiątkach mniejszych ośrodków, jak i najważniejszych salach Europy. Stypendystka Fundacji Szymona Goldberga oraz European Arts Foundation. Mieszka w Berlinie, gdzie prowadzi klasę wiolonczeli w miejskiej szkole muzycznej, kształcąc z oddaniem wiolonczelistów na wszystkich poziomach zaawansowania.


 

Aktualności

Wykład prof. J. Miodka pt. „Kobieta w języku”

6.03 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie autorskie ze S. Krzyśką pt. „Między Piwnicą a Klubem. Wieczory autorskie S. Krzyśki w Piwnicy pod Baranami i Klubie Muzyki i Literatury”

7.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wręczenie nagrody Laur Wrocławia M. Żelechower-Aleksiun

9.03 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Spotkanie zamknięte

Koncert inauguracyjny Europejskiego Forum Saksofonowego 2026

9.03 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert pt. „Literatura w dźwiękach zaklęta”
A. Panasiuk – skrzypce
K. Lipiński-Brańka – skrzypce
P. Panasiuk – wiolonczela
D. Stoklosa – tenor
M. Michalski – fortepian

10.03 (wtorek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Srokowskiego pt. „Piękna Ormianka”

10.03 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie autorskie A. Skibińskiej połączone z prezentacją książek „Kapitanowa na wielkiej żegludze” oraz „Moja Madera: Raj na sprzedaż”

11.03 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Finał XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złoty Karton III LO” pod hasłem „Oklaśnienie”

13.03 (piątek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

„Recital basowy muzyki włoskiej”
P. Denysenko – bas operowy
A. Bouria – fortepian

13.03 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Andantino z cyklu pt. „Muzyka, która łączy pokolenia”

14.03 (sobota) br. o godz. 12.00
Koncert zamknięty

Koncert pt. „Młoda Scena”
F. Serafini – flet
A. Czajka – fortepian
Prowadzenie: A. Piasecka-Ceccato
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

14.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

XXXV koncert z cyklu Akademia Małego Artysty

17.03 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Stała Matka Bolejąca – Koncert Pieśni Wielkopostnych”

19.03 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład P. Gaglika pt. „Postulaty liberalno-demokratyczne Rewolucji Węgierskich 1848, 1918, 1956 oraz z czerwca 1989 r.”

19.03 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert chóru „Rapsodia” pt. „Najpiękniejsza muzyka filmowa”
Dyrygent: K Garczarek

20.03 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie B. Zdrojewski
Koncepcja spotkań i prowadzenie: E. Gil-Kołakowska
W części muzycznej: T. Marut – fortepian

20.03 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Muzyka bez granic. Koncert utworów różnorodnych w wykonaniu uczniów Piano Sound”

21.03 (sobota) br. o godz. 12.30
Koncert zamknięty

Koncert M. Szczepańskiego (fortepian) i B. Kurdybachy (fortepian) pt. „Nauczyciel i uczeń oraz brzmienia Wrocławia”
Słowo o muzyce i o Wrocławskich muzykach: I. Starzec

23.03 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Wystawa J. Multarzyńskiego pt. „Ryszard Wagner na polskich scenach”

do 23.03 (poniedziałek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Muzyczna wiosna”
J. Dobrakowska – mezzosopran
K. Kluczewska – fortepian
A. Pietrzak – gitara
A. Sułkowska – wiolonczela

24.03 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

25.03 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wernisaż wystawy akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”
W części muzycznej:
M. Kołaciński – śpiew i akordeon
W. Oleszkiewicz – fortepian
Prowadzenie: M. Towarnicka

26.03 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocław Clarinet Days – Międzynarodowy festiwal klarnetowy
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

30.03 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocław Clarinet Days – Międzynarodowy festiwal klarnetowy
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

31.03 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocław Clarinet Days – Międzynarodowy festiwal klarnetowy
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

1.04 (środa) 2026 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór autorski W. Kozakowskiego z okazji 30-lecia pracy artystycznej, pedagogicznej i organizacyjnej
W części muzycznej koncert duetu N. Stankiewicz (wokal) i J. Strobla (gitara)

7.04 (wtorek) br. o godz. 18.00
Koncert zamknięty

„Wiosenne czytanie wierszy”

9.04 (czwartek) 2026 r. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki J.S. Witkiewicza pt. „Bogusław Szynalski. Moje lata z muzyką”
Prowadzenie: G. Chojnowski

13.04 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wieczór poetycko-muzyczny poświęcony C. Miłoszowi z udziałem aktorki i autorki książki E. Dudy
Prowadzenie: W. Ziembicka-Has
Recytacja wierszy po polsku i po francusku: E. Duda
W części muzycznej: F. Litwin (fortepian)

16.04 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wystawa akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”

do 25.08 (wtorek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy