Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na prezentację książki poetyckiej Adama Lizakowskiego pt. „Pieszycka księga umarłych”Prowadzenie spotkania Robert Gawłowski Spotkanie transmitowane online Adam Lizakowski. „Pieszycka księga umarłych” (okładka) [pdf] Tybetańska księga umarłych to święty tekst buddyjski o etapach umierania (dostępna po polsku w przekładzie Ireneusza Kani). Księga pieszycka Adama Lizakowskiego jest rozmyślaniem nad losami ludzkimi na Dolnym Śląsku, gdzie krzyżują się rozmaite biografie, naznaczone historią. Poeta pochyla się z ogromnym pietyzmem także nad biegiem życia osób, wydawałoby się, całkiem zwyczajnych, przypomina o sprawach, które je zajmowały. Niekiedy w rozmyślaniach bierze górę pasja polemiczna, bo Pieszyce to dla Adama Lizakowskiego najważniejsze miejsce na ziemi. Anna Nasiłowska Jest w Górach Sowich miasteczko Pieszyce, a w nim pałac. W wierszach poety z Pieszyc nie ma ani słowa o pałacu. Poeta prowadzi nas przez senne uliczki zaniedbanych domów ku grobom i ławeczkom cmentarza. Ten poeta to Adam Lizakowski, który wrócił do Pieszyc z szerokiego świata. Syn osadnika wojskowego, górnik z kopalni Knurów, obieżyświat, działacz polonijny w San Francisco i Chicago, tłumacz, wtajemnicza nas w swój obrzęd, nad mogiłami opowiada, kto tu leży. Mówi prostym, nieozdobnym językiem o znajomych, sąsiadach, zasłużonych nauczycielach i przypadkowych przechodniach potrąconych przez auto. Dużo o zmarłych, ale między słowami wiją się prężne i zielone pędy zwykłego życia, wiecznej odnowy. Piotr Wojciechowski
Adam Lizakowski ur. 24 grudnia 1956 r. w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Działacz społeczny, promotor kultury i pisarz. Zadebiutował w warszawskim „Tygodniku Kulturalnym” 22 czerwca 1980 roku. W latach 1986-1989 był redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego „RAZEM”. W 1992 roku założył grupę poetycką „Niezapłacony Rent”, a w marcu 1993 roku powstała jego literacka księgarnia „Golden Bookstore”, na południowej stronie Chicago, gdzie co miesiąc odbywały się spotkania poetyckie, wystawy artystyczne i fotograficzne, wystawy tkanin artystycznych, rzeźb, malarstwa oraz promocje książek miejscowych autorów. Za swoją działalność społeczną został wyróżniony m.in. Medalem „Zasłużony Dla Kultury Gloria Artis”, Medalem „Zasłużony Dla Miasta Dzierżoniowa”. Adam Lizakowski był kilkakrotnie nagradzany za swoją twórczość, otrzymał m.in. Golden Poetry Award – Sacramento w 1987 i 1990; pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Poetyckim im. Marka Hłaski w Wiedniu; pierwsze miejsce za Zapiski znad Zatoki San Francisco w roku 1996; otrzymał nagrodę za „całokształt twórczości poetyckiej”, ze szczególnym uwzględnieniem tomów: Złodzieje czereśni. Wiersze i poematy oraz Legenda o Poszukiwaniu Ojczyzny.
Robert Gawłowski. Urodził się w 1957 roku. Jest absolwentem wrocławskiej polonistyki. Poeta, prozaik, krytyk literacki, dramaturg, scenarzysta, autor audycji i słuchowisk radiowych, w przeszłości związany z Polskim Radiem we Wrocławiu. Debiutował jako poeta w 1977 roku. Opublikował zbiory wierszy: Nie ukrywajmy tego szaleństwa (1983), Ograniczony wybór (1984), Marko Polo szuka nowej drogi (1984), Marko Polo (1987), Podróż chroniczna (1997), Georg – ostatnie chwile, ostatnie błyski (1998), Pył (2020), Dotknięcie (2020), Wieża wiatrów (2021), Życie wieczne (2022) oraz Peregryn (2022). Autor sztuki teatralnej o Edycie Stein pt. Droga w ciemności i zbioru opowiadań Pan Świat (2018). Wiersze, recenzje, szkice i eseje publikował w wielu czasopismach literackich w Polsce i za granicą. Współtwórca Międzynarodowego Forum Sztuk Akustycznych pro arte acustica MACROPHON (1991, 1994) i artystycznego Radia Copernicus (2005) – wyróżnienie honorowe światowego festiwalu sztuk multimedialnych Ars Electronica (2006). Laureat nagród: im. Stanisława Wyspiańskiego. Fundacji Kultury oraz „Feniksa”. W 2021 nominowany do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ za tom wierszy Pył, a w roku 2023 za książkę Peregryn. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz do PEN Greece w Atenach.
Transmisja z wydarzenia:
|
Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.