Koncert dla młodzieży pt. ''Jak słuchać muzyki?''. Przy fortepianie Alesiej Orłowiecki (Rosja) - wybitny pianista, wielostronnie związany z działalnością Towarzystwa im. Ferenca Liszta od 1990 r.
Prowadzenie Juliusz Adamowski 15 listopada (czwartek) 2018 roku o godz. 12.30 Wstęp z zaproszeniami
Plakat [pdf]
Program [pdf]
Aleksiej Orłowiecki - wybitny pianista, pedagog, kompozytor i dyrygent, laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych, od 1990 roku corocznie uczestniczący w różnych formach działalności Towarzystwa im. F. Liszta, Członek honorowy TiFL. Absolwent (1984 r) i wykładowca Konserwatorium Petersburgskiego (do 1996 r). Studia pianistyczne odbył pod kierunkiem Grigorija Sokołowa (którego następnie został asystentem). Kompozycję studiował u Jurija Falika, a dyrygenturę operową i symfoniczną u Ilji Mussina.
Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych (I nagroda na Konkursie im. J. Iturbiego w Walencji w Hiszpanii w 1990 r., II nagroda na Konkursie im. F. Liszta w Utrechcie w Holandii w 1989 r.). Prowadzi ożywioną działalność artystyczną i pedagogiczną. Jego obszerny repertuar obejmuje utwory od okresu baroku do współczesności, najchętniej gra jednak dzieła Chopina, Liszta, Rachmaninowa i Beethovena, w r 1991 nagrał w Holandii na fortepianie Erarda z epoki Liszta dwie płyty kompaktowe z utworami tego kompozytora, kilka lat temu ukazała się w Sankt Petersburgu jego kolejna płyta z nagraniami utworów J. S. Bacha, F. Chopina, E. Griega, S. Rachmaninowa i M. Ravela.
Oprócz koncertów w rodzinnym kraju występował w Hiszpanii, Holandii, Jugosławii, Niemczech, Szwajcarii oraz wielokrotnie w Polsce (ponad 80 recitali i kilka koncertów symfonicznych). W ostatnich latach coraz częściej koncertuje też jako dyrygent i kameralista.
W naszym kraju, na zaproszenie Towarzystwa im. F. Liszta prowadził również ponad 20 ogólnopolskich kursów pianistycznych (dla około 1300 pedagogów i uczniów z ponad 70 szkół muzycznych), był profesorem 24 międzynarodowych mistrzowskich kursów pianistycznych oraz jurorem wszystkich (8) krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych zorganizowanych przez TiFL.
Jego dorobek kompozytorski obejmuje ponad 50 kompozycji - są to utwory kameralne, fortepianowe, symfoniczne (m. in. Wariacje na fortepian i orkiestrę oraz „Bachanalie na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową"). Większość twórczości przeznaczona jest jednak do wykonywania przez pianistów oraz przez różnego rodzaju zespoły kameralne.
Dodatkowe informacje: www.liszt.art.pl/?1314-1318-wieczory-lisztowskie-listopad-2018,1412
|