Reklama

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na 161 koncert z cyklu pn. ''Stypendyści Samorządu Wrocławia - Miastu''

Organizacja i prowadzenie koncertu: dr Izabella Starzec-Kosowska
18 kwietnia (poniedziałek) 2016 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]


Ligia Nowak
Uczennica klasy trzeciej w OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Gry na harfie uczy się pod kierunkiem Magdaleny Czopki. Brała udział w wielu konkursach, zdobywając nagrody i Stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia. W kwietniu 2015 roku otrzymała podwójną I Nagrodę i Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie ,,Muzyka Mistrzów” w Jeleniej Górze w dwóch kategoriach: solo i w duecie. W październiku 2015 roku otrzymała I Nagrodę w III Ogólnopolskim Konkursie ,,Miniatura na harfę celtycką” w Łodzi a w listopadzie 2015 roku I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Harfowym im. prof. Karla Patrase w Pradze. W marcu 2016 roku została laureatką II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wykonawczym ,,Srebrna Szybka” w Krakowie. Ligia Nowak grała już w największych salach Wrocławia: Filharmonii, Sali Koncertowej Akademii Muzycznej, Sali Rycerskiej Ratusza, Auli Leopoldyńskiej oraz w sali kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi. Zaproszona była na Festiwal ,,Maj z Muzyką Dawną” we Wrocławiu i ,,Dni Muzyki Dawnej” w Świeradowie Zdroju. Wzięła też udział w produkcji filmowej TVP Wrocław jako harfistka, podczas kręcenia programu pt. ,,Dolina Pałaców i Ogrodów”.


Mateusz Marut
Absolwent OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie skrzypiec Tomasza Stockiego. Obecnie student studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego w klasie skrzypiec Krzysztofa Bruczkowskiego. Wielokrotnie współpracował z Operą Wrocławską, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Gorzowską oraz Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu jako muzyk orkiestry biorąc udział w licznych spektaklach w kraju i za granicą. Występował również jako solista podczas festiwali i koncertów m.in. z Brahms Symphony Orchestra. Podczas I Międzynarodowego Festiwalu im. Johannesa Brahmsa we Wrocławiu dokonał prawykonania utworu na skrzypce i orkiestrę Jana Poganego (2014 r.), rok później na tym samym festiwalu miał swój recital w Oratorium Marianum. Swoje umiejętności doskonalił na wielu warsztatach i kursach mistrzowskich które prowadzili m.in. Zbigniew Szufłat, Tadeusz Gadzina, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz i Wiesław Kwaśny. Uczestnik i laureat wielu konkursów skrzypcowych o randze krajowej i międzynarodowej, , m.in. Ogólnopolskiego Konkursu im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, Międzynarodowego Konkursu „Młody Paganini” w Legnicy, finalista II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Heinricha Wilhelma Ernsta i Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Zdobywca III nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Padwie we Włoszech (2014 r.) oraz II nagrody w XIII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków im. Luigi Zanuccoli” w Sogliano al Rubicone we Włoszech (2015 r.). Wielokrotny stypendysta Prezydenta Miasta Wrocławia za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.


Filip Optołowicz
Jest uczniem IV klasy OSM im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie gitary Marka Zielińskiego. Pod kierunkiem tego pedagoga pracuje od 7 roku życia. W ciągu ostatnich sześciu lat wygrał 17 międzynarodowych konkursów gitarowych, m.in. w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Jest stypendystą Prezydenta Wrocławia oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W roku 2013 został laureatem Programu "Młoda Polska". Brał udział w programie TVP Kultura „Młody Muzyk Roku 2014”. oraz w programie „Super Dzieciak”. Jako laureat pierwszych miejsc licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych koncertował m.in. w Rzymie, Tallinie, Bukareszcie i Neapolu. W Polsce występował m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, Dworku Chopina w Dusznikach, Filharmonii Wrocławskiej czy Imparcie W 2013 zagrał jako support na Festiwalu Gitara Plus.


Bartosz Połomski
Uzdolniony akordeonista, laureat konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych (m.in. I miejsce i nagroda specjalna w ramach ogólnopolskiego i międzynarodowego festiwalu muzyki akordeonowej Solec-Zdrój 2015 r.). W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na akordeonie w klasie Jacka Gąsiora, z którym współpracował przez 12 lat. Na studiach w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu Bartosza Połomskiego prowadzi Zbigniew Łuc (obecnie jest studentem ostatniego roku studiów magisterskich). Od 2014 roku współpracuje z Reprezentacyjną Orkiestrą Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Akademicką Orkiestrą Dętą prowadzoną przez mjr Mariusza Dziubka.


Julia Szczypińska
W 2013 roku rozpoczęła naukę w OSM I i II stopnia im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec Anety Olszewskiej. Obecnie jest uczennicą klasy 3. W roku szkolnym 2014/2015 została laureatką konkursów ogólnopolskich zdobywając wyróżnienie na XIV Ogólnopolskich Prezentacjach Miniatur Skrzypcowych w Sieradzu, I miejsce na XXII Muzycznych Prezentacjach Młodych Skrzypków Bystrzycy Kłodzkiej, I miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Mistrz Literatury Dziecięcej Oskar Rieding” w Warszawie. W roku szkolnym 2015/2016 Julia zdobyła III miejsce na IX Ogólnopolskich Spotkaniach Skrzypcowych im. prof. Mirosława Ławrynowicza w Płocku. Brała również udział w warsztatach skrzypcowych prowadzonych przez Annę Rzymyszkiewicz i Małgorzatę Skorupę. Jest stypendystką Prezydenta Wrocławia.


Julianna Wira
W wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie pod kierunkiem Joanny Wrembel w OSM I i II stopnia im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, w których brała udział zarówno jako solistka jak i kameralistka (w duecie fortepianowym). W 2013 roku zdobyła III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Muzyka ilustracyjna i programowa w świecie dziecka” oraz w Łowieckim Konkursie Miniatur Fortepianowych we Wrocławiu a także II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych w Jeleniej Górze. W 2014 roku została laureatką II nagrody w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Görlitz, I nagrody w VII Podkarpackich Spotkaniach Pianistycznych w Krośnie oraz I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych w Jeleniej Górze. W 2015 roku zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim "Łowieckim" Konkursie Miniatur Fortepianowych” we Wrocławiu, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Citta di Barletta" we Włoszech oraz I miejsce w Konkursie Muzyki Fortepianowej „Gramy na 4 ręce "w Choszcznie. Najnowsze osiągniecie Julianny Wiry obejmują wyróżnienie I stopnia w Konkursie Pianistycznym im. T. Szeligowskiego w Poznaniu, II nagrodę i nagrodę za najwyższą punktację w gr. III oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu romantycznego na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Zgorzelcu a także tytuł Złotego Wirtuoza w Międzynarodowym Konkursie „Młodzi wirtuozi” w Sanoku. Julianna Wira doskonali swoje umiejętności pianistyczne uczestnicząc w kursach i warsztatach pianistycznych. m.in. w Szczecinku, Tomaszowie Lubelskim i Puławach.

Akompaniator:
Tomasz Śliwowski
Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Grzegorza Kurzyńskiego. W swoim dorobku ma wiele nagród na konkursach o randze krajowej i międzynarodowej. W swoim dorobku ma wiele nagród i wyróżnień na konkursach w kraju i zagranicą. Jest czterokrotnym stypendystą Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyznawanym najlepszym studentom uczelni oraz stypendystą programu Erasmus, dzięki któremu kształcił się pod kierunkiem prof. Silke-Thory Matthies w Hochschule für Musik w Würzburgu.