Reklama

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na 160 koncert z cyklu pn. ''Stypendyści Samorządu Wrocławia - Miastu''

Organizacja i prowadzenie koncertu: dr Izabella Starzec-Kosowska
14 marca (poniedziałek) 2016 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]

 

Noty o stypendystach:

Weronika Balcerzyk
Uczennica III klasy gimnazjum Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu klasy fletu Cezarego Traczewskiego. Brała udział w wielu konkursach muzycznych uzyskując m.in.: I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Belgradzie (2015), II nagrodę na XII Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu Fletowym w Sochaczewie (2015), I nagrodę w XVIII Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Tahira Kulenovića w Valjevie w Serbii (luty 2016). Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u wybitnych pedagogów – Petera-Lukasa Grafa, Aldo Baertena, Stefana Albrechta, Dejana Gavriča, Łukasza Długosza, Natašy Marić. W roku 2014 oraz 2015 uzyskała Stypendium Artystyczne Prezydenta Wrocławia. W roku 2015 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Magdalena Dudek
Uczennica II klasy śpiewu Ewy Murawskiej-Kalinin w PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Zajęła m.in. I miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie J. Kiepury w Sosnowcu (2015), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie B. Martinu w Pradze (2015), II miejsce podczas IV Międzynarodowego Konkursu Giulio Perottiego w Ueckermunde (2015). Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich i warsztatach u wybitnych pedagogów: Danuty Paziuk- Zipser, Aleksandry Kubas-Kruk, Agaty Młynarskiej-Klonowskiej, Edwarda Kulczyka, Ubaldo Fabbri. Występowała podczas festiwalu Wratislavia Cantans (2014), w operze dziecięcej podczas Leo Festival (2014), z chórem „Con Brio” i Zespołem Wokalnym „Rondo” Małgorzaty Podzielny. W roku 2015 uzyskała Stypendia Artystyczne Prezydenta Wrocławia, Powiatu Wrocławskiego oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gabriel Gryszkiewicz
Naukę w Szkole Muzycznej I stopnia im. G. Bacewicz we Wrocławiu rozpoczął w 2013 roku. Obecnie jest uczniem klasy trzeciej. Kształci się na skrzypcach pod kierunkiem Anety Szczygielskiej. Reprezentuje szkołę na skrzypcowych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2015 roku zdobył I miejsce w Szkolnym Konkursie Skrzypcowym klas 2 i 3 SM I st. im. G. Bacewicz, III miejsca na International Violin Competition “Vivaldi 337” w Wieliczce, III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Bajeczna Miniatura” w Elblągu oraz na Ogólnopolskich Prezentacjach Miniatur Skrzypcowych w Sieradzu. Zajął również IV miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Mistrz Literatury Dziecięcej Oskar Rieding” w Warszawie (2015). Brał udział w wielu koncertach na terenie szkoły, uczestniczył również w działalności koncertowej szkoły na terenie Wrocławia („Dzieci – Dzieciom” w Klubie Muzyki i Literatury 2015).

Barbara Kaźmierczak
Uczennica klasy szóstej OSM I stopnia nr 3 w Zespole Szkół nr 20 im. prof. Marii Zduniak we Wrocławiu, w której kształci się na wiolonczeli u Agnieszki Szykuły. Brała udział w konkursach, festiwalach, przesłuchaniach zdobywając I miejsce na Międzynarodowym Konkursie ,,Muzyka Mistrzów” w Jeleniej Górze (2015), wyróżnienie I stopnia w Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy (2014, 2015), II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie na Miniaturę Sekcji Instrumentów Smyczkowych w Lubaniu (2014), I miejsce na szkolnym festiwalu ,,Violinofon” (I, II i III edycja) oraz I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie na Miniaturę Szkół Muzycznych I stopnia. Uczestniczyła w Przesłuchaniach Makroregionalnych w Legnicy, Spotkaniach Najmłodszych Wiolonczelistów w Kłodzku oraz dwukrotnie w Igraszkach Wiolonczelowych w Oleśnicy. Przez cały okres edukacji muzycznej występowała na wielu koncertach, m.in. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, w sali im. Jana Webera w Dusznikach Zdroju, w MDK Wrocław – Krzyki. Wielokrotnie koncertowała w szkołach podstawowych i muzycznych, przedszkolach oraz Domach Opieki Społecznej. Umiejętności i zamiłowanie do muzyki rozwija poprzez grę w zespole kameralnym, z którym wielokrotnie występowała na koncertach, festiwalach i konkursach zdobywając nagrody. W 2015 roku brała udział w III Augustowskich Warsztatach Muzycznych.

Karolina Marciniak
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku sześciu lat. Po ukończeniu PSM I st. im. F. Nowowiejskiego w Zgorzelcu kontynuuje naukę w OSM II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Od 2009 roku pracuje pod kierunkiem Izabeli Dulińskiej-Bolsewicz.
W 2010 roku Karolina Marciniak uzyskała II miejsce na IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Zgorzelec/Görlitz, a w kolejnych edycjach (2011, 2012) I miejsce oraz nagrodę dla najlepszego wykonawcy z Powiatu Zgorzeleckiego. W 2013 roku otrzymała wyróżnienie I stopnia na XVIII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu. W roku 2015 została laureatką III nagrody na IV Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie i dodatkowo otrzymała Nagrodę Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w postaci recitalu w Sali Bogusława. W tym samym roku zdobyła III miejsce na VIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Mistrz klawiatury” w Warszawie oraz II miejsce na XIV Żyrardowskim Konkursie Młodych Pianistów. W 2016 roku uzyskała III miejsce na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Zgorzelec/Görlitz w kategorii zespoły kameralne. Karolina Marciniak doskonaliła swoje umiejętności biorąc udział w warsztatach pianistycznych prowadzonych przez Katarzynę Jankowską-Borzykowską, Helenę Furmanowicz-Kurzyńską, Andrzeja Jasińskiego, Reginę Michalak, Olgę Rusinę, Aleksieja Orłowieckiego, Michała Szczepańskiego oraz Marię Serafin. W 2013 roku otrzymała stypendium artystyczne przyznane przez Powiatowe Stowarzyszenie Wspierania Młodzieży Uzdolnionej w Zgorzelcu, natomiast w 2016 roku została stypendystką Prezydenta Wrocławia.

Marcin Ostrowski
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat w klasie Michała i Wiktora Kuzniecowów we Wrocławiu. Od 2005 roku kontynuował naukę w Poznaniu w klasie Wojciecha Malińskiego w OSM II st. im. M. Karłowicza i Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem. Z kwartetem Diverso String Quartet ukończył klasę kameralistyki Artemis Quartet w Berlinie. Jest doktorantem Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz uczestnikiem International Artist Diploma w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Podczas studiów i kursów doskonalił grę pod okiem wybitnych skrzypków: Wandy Wiłkomirskiej, Idy Haendel, Maxima Vengerova, Nataschy Prischepenko, Alexandra Sitkovetskego, Tomasza Tomaszewskiego i Roberta Szredera. Marcin Ostrowski jest laureatem konkursów ogólnopolskich w Legnicy, Zielonej Górze, Poznaniu, Wrocławiu oraz międzynarodowych w Katowicach i Lusławicach. Jest również stypendystą Prezydenta Wrocławia, programu „Młoda Polska”, programu Yehudi Menuhin „Live Music Now!” w Berlinie a także laureatem stypendium im. J. Grotowskiego dla najlepszych doktorantów 2015 roku. Koncertował w Polsce, Niemczech, Francji, Czechach, Indiach, Belgii, Holandii i Rosji jako solista m.in. w European Bach Players, Festival Orchestra Berlin, Zespole Solistów Wrocławskich „Ricordanza", Orchestra of Square Chapel, Wrocławskiej Orkiestrze Festiwalowej im. J. Straussa, Lubuskiej Akademii Orkiestrowej i Wrocławskiej Orkiestrze Młodzieżowej. Gra na instrumencie Pietro Antonio Landolfiego z XVIII wieku.

Anna Wąsik
Uczennica OSM I i II st im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli Tadeusza Melki. Uczestniczyła w kursach i warsztatach wiolonczelowych w kraju i zagranicą, m.in. w Novych Hradach i Gorlicach. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. X Konkursu Młodych Wiolonczelistów we Wrocławiu (2010), XII Młodzieżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu, Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Usti nad Orlici. W latach 2008–2015 była członkiem tria fortepianowego, z którym zajęła III miejsce na Ogólnopolskich przesłuchaniach uczniów szkół muzycznych CEA w Warszawie (2010), wyróżnienie na ogólnopolskich przesłuchaniach uczniów szkół muzycznych CEA w Warszawie (2013), II miejsce w XIII i XIV Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze (2011, 2012), II miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Rzeszowie i III miejsce w XXXIV Konkursie Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II st. we Wrocławiu. W 2015 roku uczestniczyła w projekcie „album muzyki współczesnej dla młodych wykonawców”, w ramach którego uczniowie i studenci prawykonywali utwory polskich kompozytorów współczesnych.

Noty o akompaniatorach:

Jerzy Adamowski
Absolwent OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Janiny Butor. W 2002 roku ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach pod kierunkiem Czesława Stańczyka. Koncertował m. in. na Zamku KróIewskim w Warszawie, Zamku Piastów Śląskich w Brzegu i za granicą. Od 2001 roku jest nauczycielem w PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu.

Sergiusz Antochewicz
Pianista, kameralista, pedagog. Pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej II st. Im. R. Bukowskiego we Wrocławiu.

Małgorzata Chronowska
Pianistka, wieloletni pracownik Akademii Muzycznej. Obecnie pracuje w Szkole Muzycznej nr 3 we Wrocławiu.

Joanna Karpeta
Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Tadeusza Żmudzińskiego oraz w klasie kameralistyki Krystyny Bożek-Słobodnik. Działalność pedagogiczną prowadziła w szkołach muzycznych w Katowicach, Chorzowie, Opolu oraz, obecnie, we Wrocławiu w Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz.

Teresa Worońko
Akompaniatorka w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu i Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.