Reklama

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na 171 koncert z cyklu pn.''Stypendyści Samorządu Wrocławia – Miastu''

Organizacja i prowadzenie koncertu dr Izabella Starzec-Kosowska
3 kwietnia (poniedziałek) 2017 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Wystąpią:
Jakub Chudzik – klarnet
Aleksandra Lasoń – flet
Ligia Nowak – harfa
Milena Pioruńska – skrzypce
Krzysztof Potocznik – fortepian
Antonii Tomaszewski – gitara

Współudział Franciszka Stopińska - klarnet

Akompaniament: Monika Hanus, Maria Kokotajło, Wiktor Szymajda


Jakub Chudzik
Uczeń OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego w klasie klarnetu Rafała Dyndy. Brał udział w konkursach w Polsce i za granicą. Zdobył III miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Klarnetowym we Wrocławiu (2011), III miejsce na VI Krośnieńskim Festiwalu Klarnetowym (2012), III miejsce na IV Lubuskim Forum Klarnetowo – Saksofonowym w Krośnie Odrzańskim (2016) i wyróżnienie na VII Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie (2016). Za granicą tryumfował na konkursie w Belgradzie (2016) zdobywając I miejsce na 21-th Internationale Competition Peter Konjovic. Jesienią tego samego roku zajął III miejsce na 14 Concorso Internacjonale per Clarinetto „CITTA’DI CLARINO”. Stypendysta Prezydenta Wrocławia od 2016 roku.


Aleksandra Lasoń
Uczennica OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fletu Anny Dzienniak. Jest laureatką wielu nagród. Uzyskała m.in. II miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Fletowym „Syrinx” w Kędzierzynie Koźlu (2010), III miejsce na VI Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych „Jupiter” w Krakowie (2012) wyróżnienie na XV Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu Fletowym w Sochaczewie (2016) I miejsce na XXVI Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków „Citta di Barletta” we Włoszech (2016) oraz I nagrodę na XVIII Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Valievie (Serbia 2016). Od wielu lat bierze czynny udział w warsztatach i kursach fletowych pod okiem znakomitych profesorów m.in. Petera Lukasa-Grafa, Aldo Baertena, Dejana Gavrica, Sarah Louvion, Cezarego Traczewskiego, Wiesława Suruło, Julii Wagner-Szabo oraz Elżbiety Woleńskiej.


Ligia Nowak
Uczennica klasy czwartej w OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Gry na harfie uczy się pod kierunkiem Magdaleny Czopki. Brała udział w wielu konkursach, zdobywając nagrody i Stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia. W kwietniu 2015 roku otrzymała podwójną I Nagrodę i Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie ,,Muzyka Mistrzów” w Jeleniej Górze w dwóch kategoriach: solo i w duecie. W październiku 2015 roku otrzymała I Nagrodę w III Ogólnopolskim Konkursie ,,Miniatura na harfę celtycką” w Łodzi a w listopadzie 2015 roku I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Harfowym im. prof. Karla Patrase w Pradze. W marcu 2016 roku została laureatką II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wykonawczym ,,Srebrna Szybka” w Krakowie. W październiku 2016 roku wzięła udział w Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Harfowym, który prowadziła prof. Helga Storck w Rendsburgu (Schleswig-Holstein). Ligia Nowak grała już w największych salach Wrocławia: Filharmonii, Sali Koncertowej Akademii Muzycznej, Sali Rycerskiej Ratusza, Auli Leopoldyńskiej oraz w sali kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2015 i 2016 roku zaproszona została na Festiwale: ,,Maj z Muzyką Dawną” we Wrocławiu i ,,Dni Muzyki Dawnej” w Świeradowie Zdroju. Występowała tam jako solistka i wspólnie z zespołem „Tyborius”. Wzięła też udział w produkcji filmowej TVP Wrocław jako harfistka, podczas kręcenia programu pt. ,,Dolina Pałaców i Ogrodów”.


Milena Pioruńska
Uczennica Konrada Dragana w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Na skrzypcach gra od 5 roku życia. Doskonaliła swoje umiejętności muzyczne pod kierunkiem: Wojciecha Hazuki oraz w ramach kursów mistrzowskich w klasie Eyala Klessa, Stefana Tarary, Antoniego Cofalika i Konrada Dragana. Ma na swoim koncie wiele sukcesów artystycznych. Wzięła udział w ponad 20 konkursach skrzypcowych, na których zdobywała prestiżowe nagrody i wybitne wyróżnienia, w tym 7 nagród Grand Prix i 2 Nagrody Specjalne. Występowała dwukrotnie z orkiestrą jako solistka: w 2016 roku z Orkiestrą Symfoniczną Dolnośląskiej Filharmonii grając III część Koncertu skrzypcowego d-moll Henryka Wieniawskiego oraz w 2014 z orkiestrą kameralną Expressivum Modern, z którą wykonała „Wiosnę” Antoniego Vivaldiego. W 2016 roku zdobyła czterokrotnie I nagrody (XIII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu, VIII Ogólnopolski Konkurs „Turniej Młodych Skrzypków” w Nysie, VII Międzynarodowy Konkurs im. J. Garści w Stalowej Woli, IV Ogólnopolski Cieszyński Konkurs Skrzypcowy), Grand Prix podczas XVIII Świdnickich Konfrontacji Młodych Skrzypków oraz II nagrodę podczas Ogólnopolskich Spotkań Młodych Skrzypków w Płocku. Od czterech lat jest stypendystką Prezydenta Wrocławia. W październiku 2014 roku dołączyła do grona stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W roku szkolnym 2016/2017 została laureatką programu stypendialnego programu „zDolny Śląsk” a także Prezydenta Legnicy.


Krzysztof Potocznik
W 2001 roku rozpoczął edukację muzyczną w OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Katarzyny Kaczorowskiej. Był wielokrotnie nagradzany na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych (I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Polskiej w Skierniewicach; I nagroda na Międzynarodowym Turnieju Pianistycznym w Niemczech; II nagroda, nagroda publiczności i nagroda specjalna na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. A. Marinaro w Collioure – Francja). Zdobywał także nagrody grając w duecie fortepianowym z Małgorzatą Radochońską (I nagroda na XXII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego w Łomiankach). Krzysztof Potocznik miał również okazję aktywnie uczestniczyć w koncertach, festiwalach oraz kursach prowadzonych m.in. przez Andrzeja Jasińskiego, Hans-Petera and Volkera Stenzla, Olgę Rusinę, Jean-Claude Vanden Eydena, Janne Martonena czy Henri Bardę. Jest laureatem stypendium Premiera Rady Ministrów za osiągnięcia artystyczne. W ramach wymiany studenckiej uczył się w Akademii Sibeliusa w Helsinkach pod kierunkiem prof. Erika Tawaststsjerny oraz Thomasa Hechta (z Konserwatorium Muzycznego Yong Siew Toh Kons w Singapurze). Obecnie studiuje w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie prof. Eliane Reyes.


Antoni Tomaszewski
Uczeń OSM I i II stopnia im. K. Szymanowskiego pod kierunkiem Marka Zielińskiego. Dziewięciokrotny stypendysta Prezydenta Miasta Wrocławia. Otrzymał również Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) i Stypendium Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego (2011). W 2016 roku zdobył wyróżnienia na trzech konkursach: XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu, IV Ogólnopolskiech Spotkaniach Gitarowych w Elblągu oraz Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym CEA dla uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Inowrocławiu. W 2015 roku zajął III miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym na wykonanie utworów kompozytorów polskich (Tomaszów Mazowiecki) oraz zdobył wyróżnienie na VI Ogólnopolskim Festiwalu i Konkursie Gitarowym w Kielcach. W 2014 roku zajął II miejsce w III Ogólnopolskich Spotkaniach Gitarowych w Elblągu i II miejsce w XVII Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Trzęsaczu. W poprzednich latach zdobył m.in.: II miejsce na V Ogólnopolskim Festiwalu i Konkursie Gitarowym w Kielcach (2013), II miejsce na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu (2012), I miejsce na II Ogólnopolskich Spotkaniach Gitarowych w Elblągu (2012). Otrzymał Tytuł Wielkiego „Gitaromaniaka” i zdobył II miejsce w grupie starszej na VIII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie im. Łukasza Pietrzaka (Jelenia Góra – Cieplice 2012). Uczestniczył w kursach i warsztatach gitarowych, m.in. pod kierunkiem Marka Zielińskiego, Waldemara Gromolaka, Mirosława Drożdżowskiego, Krzysztofa Pełecha, Antonello Lixi, Marcina Dylli, Jaremy Klicha, Huberta Käppela, Alexisa Muzurakisa, Livio Gianoli, Aniello Desiderio, Anny Pietrzak i Marka Pasiecznego.


Noty o akompaniatorach:

Monika Hanus
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego oraz klasy kameralistyki prof. Heleny Furmanowicz-Kurzyńskiej. Jest laureatką licznych wyróżnień oraz nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. w Żaganiu, Kłodzku, Szafarni, Budapeszcie, Gioia del Colle).
Maria Kokotajło
Ukończyła Lwowskie Konserwatorium w klasie fortepianu Keto Khutchua oraz w klasie kameralistyki Idy Polak. Brała udział jako kameralistka w licznych konkursach - wokalnych i instrumentalnych - zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Występowała w Wiedniu, Sankt Petersburgu.. Prowadzi klasę fortepianu w OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu.
Wiktor Szymajda
W 1986 ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Łodzi. W latach 1986-91 studiował na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. J. Sulikowskiego. Od 1991 roku pracuje w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. we Wrocławiu. Od roku 2006 pracuje również jako pianista-akompaniator w PSM II st. we Wrocławiu, a od 2009 jako akompaniator i nauczyciel fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Pianista i kameralista. Od 1996 roku jest związany z Narodowym Forum Muzyki (dawniej Filharmonią Wrocławską), z którym jako członek zespołu dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych. Stale współpracuje z wokalistami Opery Wrocławskiej.