Reklama

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert pt: ''Ave Maria na przestrzeni wieków''

4 stycznia (środa) 2017 roku o godz. 18.30
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Wystąpią:
Elżbieta Małgorzata Mach - sopran
Dr Jacek Szymański - tenor
Wiktor Szymajda - fortepian


Ave Maria, czyli inaczej Pozdrowienie Anielskie, to modlitwa chrześcijańska związana z kultem maryjnym. Od około IV wieku Kościół na wschodzie (greckojęzyczny) używał tej formuły modlitewnej, a od około VII wieku ten zwyczaj przeszedł także do liturgii rzymskiej (czyli zachodniej). Początkowo modlitwa wiązała się ze świętem Zwiastowania. Szybko jednak stała się modlitwą powszechną, wyrażającą prośbę o wstawiennictwo Maryi i Jezusa.
Modlitwa składała się z trzech części. Dwie główne części, wiążą się z wydarzeniem Zwiastowania. Połączono w niej dwa cytaty z Nowego Testamentu. Słowa wypowiedziane przez archanioła Gabriela podczas zwiastowania i pozdrowienie św. Elżbiety skierowane do Maryi w czasie Nawiedzenia. Trzecia część modlitwy powstała w XIV wieku, kiedy w Europie panowała dżuma. Słowa modlitwy ''teraz i w godzinę śmierci'' wyrażała grozę tamtych dni. W 1568 roku Papież Pius V umieścił pełny tekst modlitwy w brewiarzu rzymskim i uczynił ją oficjalną modlitwą Kościoła oddającą cześć Maryi i Jezusowi.
Słowa radosnego pozdrowienia ''Ave Maria'' stały się tematem wielu utworów muzycznych. Powstały one w różnych okresach historycznych.


Elżbieta Małgorzata Mach – sopran
Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Zofii Grajnert, wcześniej absolwentka Liceum Muzycznego w Poznaniu w klasie altówki prof. Marii Przybyłowicz. Artystka ma na swoim koncie debiut solowy i kilkuletnią współpracę w Operze Wrocławskiej. Po studiach kształciła swoje umiejętności wokalne u znakomitej śpiewaczki, Maestry Jolanty Żmurko i Kursach Mistrzowskich w Dusznikach Zdroju u prof. Ryszarda Karczykowskiego. Koncertowała w Niemczech, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Szwajcarii i Norwegii pod znakomitą batutą dyr. Marka Tracza. Współpracuje ze Studiem Filmowym ABM we Wrocławiu. Role m. in. w takich filmach jak ''Konsul'' w reż. Mirosława Borka, ''Niesamowite Historie'' w reż. Macieja Wielowieyskiego, wystąpiła w serialu ''Pierwsza Miłość'' w reż. Krzysztofa Łebskiego. W latach 2008-2012 zasiadała w Radzie Programowej Radia Wrocław, powołana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Elżbieta Małgorzata Mach jest zaangażowana pedagogicznie w zakresie edukacji artystycznej w CK ''Agora'' we Wrocławiu. Jest pomysłodawczynią i współtwórcą cyklicznych koncertów pt. ''Dla Przyjaciół''. Od 2011 r. wielokrotnie występowała na ''Międzynarodowym Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża''. W 2013 roku pełniła funkcję dyrektora artystycznego ''Śląskich Dni Muzyki''. Elżbieta Małgorzata Mach koncertuje czynnie z wszechstronnym repertuarem.


Dr Jacek Szymański – tenor
Łomżyniak, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego wybitnej śpiewaczki Maestry Haliny Mickiewiczówny. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenchadze. W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie; w roku 1989 r. miał swój oficjalny debiut estradowy jako solista w Requiem W.A. Mozarta (Bielsko-Biała); w 1992 r. oficjalny debiut sceniczny wykonując partię Karola w operetce Wesoła Wdówka F. Lehara (Opera Bałtycka w Gdańsku). W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Operą i Operetką w Szczecinie, w roku 1996 r. rozpoczął współpracę z Operą Nova w Bydgoszczy oraz Teatrem Otwartym w Gdańsku a w 2001 r. - współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Wrocławską. Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m. in. Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy i Kanada. Twórca i dyrektor artystyczny ''Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża'', w ramach którego zajmuje się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów. W 2013 r. uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewicz w Łodzi). W swoim dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne.


Wiktor Szymajda - fortepian
W 1986 roku ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Łodzi, a w latach 1986-91 studiował na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. J. Sulikowskiego. Od 1991 roku pracuje w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. we Wrocławiu. Od roku 2006 pracuje również jako pianista-akompaniator w PSM II st. we Wrocławiu, a od 2009 jako akompaniator i nauczyciel fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Pianista i kameralista. Od 1996 roku jest związany z Narodowym Forum Muzyki (dawniej Filharmonią Wrocławską), z którym jako członek zespołu dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych. Stale współpracuje z wokalistami Opery Wrocławskiej.