Reklama

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na 157 koncert z cyklu pn. ''Stypendyści Samorządu Wrocławia - Miastu''

Organizacja i prowadzenie koncertu: dr Izabella Starzec-Kosowska
14 grudnia (poniedziałek) 2015 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Afisz [pdf]

Program koncertu [pdf]


Aleksandra Czajka
Uczennica III klasy SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu w klasie fortepianu Krystyny Dyżewskiej. Do jej najważniejszych osiągnięć muzycznych należą: I, II i III nagroda w kolejnych edycjach Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Zgorzelcu/Görlitz (2013, 2014, 2015), wyróżnienie na XXI Międzynarodowym Konkursie Mozartowskim „Amadeus” (Brno 2014) oraz na Międzynarodowym Festiwalu Młodych w Głubczycach (2015). Zdobyła I nagrodę i Grand Prix na konkursie „Mistrz Klawiatury” (Warszawa 2014), I miejsca na konkursach „Wiosna z Fortepianem” (Sosnowiec 2014) oraz „Wiosenne muzykowanie” (Chrzanów 2014). W 2015 roku zdobyła I miejsca na Żyrardowskim Konkursie Młodych Pianistów oraz III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Dziesięciolatków w Opolu. Aleksandra Czajka jest stypendystką Prezydenta Wrocławia od 2014 roku.

Julia Czajka
Uczennica V klasy SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu w klasie fortepianu Krystyny Dyżewskiej. Laureatka konkursów, stypendystka Prezydenta Wrocławia od 2013 roku. Brała udział w 20 konkursach międzynarodowych i krajowych, we wszystkich zdobywając nagrody (w tym Grand Prix i specjalną) lub wyróżnienia. W 2014 r. po raz pierwszy zagrała z orkiestrą. W 2015 roku zdobyła III nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin dla Najmłodszych” w Antoninie. W 2014 roku zdobyła I nagrodę i nagrodę specjalna za najlepszą interpretację utworu współczesnego w 13. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Görlitz/Zgorzelcu, I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Wiosna z Fortepianem” (Sosnowiec) i III miejsce na ogólnopolskim konkursie pianistycznym „Mistrz Klawiatury” (Warszawa 2014). Julia Czajka zdobyła również dwie III nagrody w kolejnych edycjach Międzynarodowego Konkursu Mozartowskiego „Amadeus” (Brno 2013, 2014), I miejsce na IX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Pianistów w Głubczycach (2013), wyróżnienie pierwszego stopnia w XLVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Virtuosi per Musica di Pianoforte” w Usti n. Łabą (2013), Grand Prix konkursu VIII Miniaturowe Zmagania Najmłodszych Pianistów w Świdnicy (2013), a także wyróżnienie w XX Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim na Mazowszu (2012).

Ewa Kasprzak
Uczennica klasy VI Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej nr 3 w Zespole Szkół nr 20 im. prof. Marii Zduniak we Wrocławiu w klasie fletu Ludmiły Szuber-Wolny. W roku szkolnym 2012/2013 zdobyła następujące nagrody: II miejsce (I nie przyznano) podczas XXII Konfrontacji Instrumentów Dętych (Oława 2013), I miejsce w kategorii solista na I Muzycznym Festiwalu Violinofon (Wrocław 2013). Po uzyskaniu stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia, w roku szkolnym 2013/2014 zdobyła kolejne nagrody: II miejsce (I nie przyznano) w XIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów (Jaworzno 2013), I miejsce w kategorii solista na II Muzycznym Festiwalu Violinofon (Wrocław 2013), I miejsce w XXIII Ogólnopolskich Konfrontacjach Instrumentów Dętych (Oława 2014) oraz wyróżnienie na III Międzynarodowym Konkursie Fletowym (Jastrzębie Zdrój 2014). Zdobyła Grand Prix na X Dolnośląskich Miniaturowych Zmaganiach Flecistów w Lubaniu w maju 2014 roku i w tym samym roku wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Fletowym Syrinx w Kędzierzynie-Koźlu. Na Festiwalu Muzycznym Violinofon uzyskała I miejsce w kategorii zespół kameralny – trio fletowe i I miejsce w kategorii zespół kameralny – trio fortepianowe (fortepian, flet, wiolonczela). Na Makroregionalnych Przesłuchaniach Instrumentów Dętych zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego. W kwietniu 2015 roku zdobyła I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Instrumentów Dętych w Oleśnicy oraz III nagrodę na XIV Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu Fletowym w Sochaczewie . Jest członkiem tria fletowego i tria fortepianowego, które uzyskały wyróżnienie I st. na XVII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze w bieżącym roku szkolnym. W listopadzie tego roku zajęła III miejsce w XV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów w Jaworznie.

Nel Maślanka
Uczennica Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu. Rozpoczęła naukę w 2012 roku w klasie gitary Agaty Furmanowskiej. Od początku edukacji reprezentowała Wrocław w koncertach (Petrovicke Jaro, Praga 2013, Preistragerkonzert, Drezno 2014, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy Gitara +, Wrocław 2015) i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2015 roku wygrała cztery konkursy gitarowe: międzynarodowe w Ełku, Trzęsaczu i Rust w Austrii oraz ogólnopolski w Strzelcach Krajeńskich (Grand Prix). Ponadto zdobyła II nagrody na konkursach L. Luthier Contest Bratysława (Słowacja) oraz International Guitar Competition, Frydek-Mistek (Czechy). W roku 2014 zdobyła II miejsce na XVII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Gitarowym w Trzęsaczu (2014) oraz – w tym samym roku – I miejsce i Grand Prix na XII Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej im. A. Tansmana w Kępnie, I miejsce na XVI Dolnośląskim Konkursie Gitarowym „Gitariada” w Kłodzku i II miejsce na X Festiwalu i Konkursie im. Łukasza Pietrzaka „Gitaromania”, w Jeleniej Górze. Stypendystka Prezydenta Wrocławia od 2014 roku.

Bartosz Olszewski
Rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku sześciu lat w PSM I st. im G. Bacewicz we Wrocławiu w klasie skrzypiec Haliny Zwiercan. W roku 2015 brał udział w dwóch ogólnopolskich konkursach skrzypcowych: XIV Prezentacjach Miniatur Skrzypcowych w Sieradzu oraz VII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Oskar Rieding – mistrz literatury dziecięcej” w Warszawie. W obu konkursach został dostrzeżony przez jurorów otrzymując wyróżnienie na konkursie w Sieradzu i III miejsce na konkursie w Warszawie. Bierze udział w licznych popisach szkolnych oraz koncertach („Wieczory Flandryjskie” w Św. Katarzynie, koncerty w OSM I i II st. we Wrocławiu i PSM I st. w Oławie). Jest laureatem I miejsca w Konkursie Talentów w SP w Żernikach Wrocławskich. Oprócz stypendium Prezydenta Wrocławia otrzymał również stypendium dla dzieci szczególnie uzdolnionych od Burmistrza Siechnic.

Emilia Schock
Uczennica OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego, obecnie w klasie drugiej szkoły podstawowej. Uczy się gry na skrzypcach pod opieką Anety Szczygielskiej. Już w pierwszej klasie (w roku 2014/2015) uczestniczyła w dwóch ogólnopolskich konkursach skrzypcowych: „Bajeczna Miniatura” w Elblągu, gdzie zdobyła II miejsce oraz w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. O. Riedinga w Warszawie, gdzie zdobyła I miejsce. Jako główna laureatka tego konkursu miała zaszczyt wystąpić w koncercie na Zamku Królewskim w Warszawie. Młodziutka skrzypaczka została atypendystką Prezydenta Wrocławia w roku szkolnym 2015/16.

Natalia Sperczyńska
Uczennica V klasy OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Mikołaja Ferenca. Laureatka licznych konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich., w tym I nagrody w Görlitz/Zgorzelcu (2014), II nagród na konkursach w Jeleniej Górze (2015) i Świdnicy (2014). Otrzymała III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Iwony Kuźmy w Krakowie (2014). Zdobywała wyróżnienia na konkursach w Szczecinie i Kłodzku. Natalia Sperczyńska gra w triu fortepianowym, które również zdobyło nagrody i wyróżnienia na różnych konkursach (Jawor, Żary). Aktywnie bierze udział w życiu artystycznym szkoły. Jest stypendystka Prezydenta Miasta Wrocławia na rok szkolny 2015/2016.

Noty o akompaniatorkach:
Joanna Karpeta
Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Tadeusza Żmudzińskiego oraz w klasie kameralistyki Krystyny Bożek-Słobodnik. Działalność pedagogiczną prowadziła w szkołach muzycznych w Katowicach, Chorzowie, Opolu oraz, obecnie, we Wrocławiu w Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz.

Anna Rutkowska-Schock
Pianistka-kameralistka, dr habilitowany, pracuje w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Maria Rzemieniecka
Absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej. Pianistka, akompaniator. Wieloletni korepetytor solistów w Operze Wrocławskiej i nauczyciel akompaniator w szkołach muzycznych.