150 koncert z cyklu pt. "Stypendyści Samorządu Wrocławia - Miastu"

Organizacja i prowadzenie koncertu dr Iza Starzec-Kosowska
23 marca (poniedziałek) 2015 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Afisz [pdf]

Program koncertu [pdf]

Noty o stypendystach i akompaniatorach [pdf]


Gracjan Szymczak
Urodził się w 1986 r. we Wrocławiu. Ukończył wrocławską Akademię Muzyczną w klasie Grzegorza Kurzyńskiego (fortepian), Lidii Grzanki-Urbaniak (wiolonczela) oraz Marka Pijarowskiego (dyrygentura) otrzymując dyplom z wyróżnieniem w każdej specjalności. W 2012 r. uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.
Jest laureatem ponad 40 krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną dla pianisty wyróżniającego się muzykalnością na XV Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (2005); Grand Prix na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina (Paryż 2009) oraz III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Canberra, Australia 2011).
Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Wrocławia oraz Fundacji Piotra Klera. Nagrywał dla Polskiego Radia oraz TVP. Ma w swoim dorobku artystycznym 5 płyt CD. Koncertował w Polsce, Niemczech, Szkocji, Norwegii, Czechach, Austrii, Francji, Włoszech, Turcji, Chinach oraz Australii.
Od 2012 roku pracuje jako pedagog fortepianu w macierzystej uczelni.

Marcin Chrzanowski
Urodzony w 1993 roku we Wrocławiu. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu w klasie gitary Bogumiły Maternik, którą ukończył z wyróżnieniem. W latach 2008- 2014 był uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu w klasie waltorni Adama Wolnego. W 2013 roku rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie tego samego pedagoga.
Marcin Chrzanowski współpracował jako waltornista m.in. z Narodowym Forum Muzyki, Filharmonią Dolnośląską, Operą Polską, Cantores Minores Wratislavienses i Teatrem ATM. Grał pod batutą Gabriela Chmury, Benjamina Schartza, Marka Pijarowskiego, Marzeny Diakun, Wojciecha Rodka. Brał również udział w warsztatach ze światowej sławy waltornistami takimi jaki: Radek Baborak, Will Sanders, Markus Maskuniitty, Jindrich Petras, Wojciech Brylińśki, Wolfgang Tomböck. Marcin Chrzanowski odnosił liczne sukcesy na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym zdobywając: wyróżnienie I stopnia w V Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych, Wrocław 2011, III nagrodę (I i II nie przyznano) w IV Ogólnopolskim Konkursie im. Ludwika Lutaka, Kraków 2011, Wyróżnienie Dyrektora CEA na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II st., Warszawa 2012. W 2012 roku wygrał dwa konkursy otrzymując I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych (Opole) oraz I nagrodę w Kategorii Młodzieżowej w III Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów im. Edwina Golnika (Łódź).
W 2013 odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej zdobywając II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych, Brno (Czechy). Otrzymuje także II nagrodę (I nie przyznano) na VII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych we Wrocławiu. Jest również Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012, 2013) i Prezydenta Miasta Wrocławia (2013, 2014).

Karolina Drozd
Naukę gry na gitarze rozpoczęła w 2005 roku w PSM I st. im. Fryderyka Chopina w Oleśnicy u Anny Pietrzak. Obecnie uczy się we Wrocławiu w OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego pod kierunkiem Marka Zielińskiego.
Zdobyła kilkanaście nagród i wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych, m.in.: III miejsce na XVII Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Czesława Droździewicza w Krynicy Zdroju (2014), III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Rust (2014), II miejsce na III Ogólnopolskich Spotkaniach Gitarowych w Elblągu (2014), I miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Trossingen (2014) , Grand Prix w XII Dolnośląskim Konkursie Gitarowym w Kłodzku, II miejsce na II Ogolnopolskich Spotkaniach Gitarowych w Elblągu (2012), wyróżnienie podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu, II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie im. Łukasza Pietrzaka GITAROMANIA w Jeleniej Górze w 2009r., III miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA, Warszawa oraz II miejsce w XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu (2008).
Karolina Drozd była podopieczną Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, stypendystką Centrum Edukacji Artystycznej oraz Stowarzyszenia na rzecz Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Oleśnicy.

Tadeusz Tomaszewski
Urodził się 2002 we Wrocławiu. Od 2008 roku uczył się w SM I stopnia im G. Bacewicz we Wrocławiu w klasie perkusji Andrzeja Waloszczyka, obecnie – u tego samego pedagoga – kształci się w OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego. W latach 2011- 2014 był członkiem Chóru Chłopięcego Filharmonii Wrocławskiej. Regularnie uczestniczy w letnich perkusyjnych kursach mistrzowskich w Kolbuszowej (Cross Drumming nad Nilem) i w Żaganiu (Międzynarodowe Forum Perkusji). Otrzymał stypendium „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury w 2014 roku oraz czterokrotnie stypendium Prezydenta Wrocławia.
W 2014 roku Tadeusz Tomaszewski zajął I miejsce na konkursie „Marimba Festiva” Internationaler Marimba Festiva Kongress und Wettbewerb w Bambergu (Niemcy), otrzymał Grand Prix na VII Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjnym Uczniów Szkół Muzycznych I stopnia w Szczecinie a także zajął III miejsce w X Konkursie Gry na Zestawie Perkusyjnym oraz Werblu Drum Battle (kategoria werbel do lat 16) w Legnicy.
W 2013 roku wygrał trzy konkursy. Zdobył I miejsce na IX Konkursie Gry na Zestawie Perkusyjnym oraz Werblu (Drum Battle, kategoria werbel do lat 12) w Legnicy, Grand Prix na Międzynarodowym Forum Perkusyjnym we Wrocławiu oraz I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym w Wilnie. W poprzednich latach odnosił liczne sukcesy konkursowe zdobywając m.in. : Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Perkusyjnych Zespołów Kameralnych (Radom 2012), I Prize Absolute (Grand Prix) na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym "Giornate della Percussione" w Fermo (Włochy, 2012), I miejsce na „Marimba Festiva” (4th International Marimba Competition) w Norymberdze/Niemcy 2012, I miejsce na VI Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjnym Uczniów Szkół Muzycznych I stopnia w Szczecinie (2012), I miejsce na V Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjny im. Mikołaja Stasiniewicza „Perkusyjne zespoły kameralne 2012” Warszawa (2012), I miejsce na I Ogólnopolskim Forum Perkusyjnym Szkół Muzycznych I stopnia we Wrocławiu (2011), I miejsce na Konkursie Przeglądu Artystycznego O Smocze Jajo - Kraków 2010.

Marcin Żłobiński
Uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II st im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu Michała Roty. Czterokrotnie otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia.
Marcin Żłobiński jest laureatem licznych nagród na konkursach pianistycznych oraz kompozytorskich. Zdobył I miejsce na V Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim dla dzieci i młodzieży w Stalowej Woli (2010) za utwór „Krasnoludek tańczy z laleczką” na fortepian solo. W 2011 roku zdobył I miejsce na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Görlitz/ Zgorzelec. Rok później wygrał Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski dla Szkół Muzycznych I i II stopnia w Słupsku/ Gdańsku za utwór na flet solo „Na wsi” (trzy miniatury) oraz otrzymał II miejsce na Otwartym Konkursie Pianistycznym organizowanym w ramach IV Mikołajowego Festiwalu Muzycznego im. Henryka Mikołaja Góreckiego (Rydułtowy). W roku 2013 Marcin Żłobiński zdobył I miejsce na Transgranicznym Festiwalu i Konkursie Muzyki Witolda Lutosławskiego w Jeleniej Górze, otrzymując dodatkowo nagrodę specjalną za wykonanie własnej kompozycji. We wrześniu 2013 roku otrzymał dwie nagrody na Ogólnopolskim Konkursie na kompozycję inspirowaną twórczością Witolda Lutosławskiego w ramach Projektu „Witold Lutosławski – Preludium do Portretu” (Poznań). W kategorii I (utwór na instrument solowy) otrzymał II nagrodę za „Scherzino. Pamięci Witolda Lutosławskiego” na fortepian; w kategorii II (utwór na głos lub instrument z towarzyszeniem fortepianu) otrzymał II nagrodę za kompozycję „Wierzba” na flet i fortepian. Nagrodzony utwór na fortepian wykonywał w listopadzie 2013 podczas koncertu wieńczącego Projekt „Witold Lutosławski – Preludium do portretu” (pod honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego), odbywającego się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Marcin Żłobiński brał również udział w koncercie kompozytorskim „Generacje 3 – Historia Wrocławskiej Szkoły Kompozytorskiej” (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, październik 2013), wykonując własną kompozycję „Tajemniczy Zamek” na dwa fortepiany (wyk. Aleksandra Milcarz i Marcin Żłobiński).
W roku 2014 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Dźwięki w czasie i przestrzeni” dla szkół muzycznych II stopnia w Krakowie, za utwór „Zaczarowany Las” na skrzypce solo. Brał także udział w warsztatach kompozytorskich i pianistycznych u Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Krystiana Kiełba, Gabrieli Szendzielorz-Jungiewicz, Szabolcsa Eszteny, Anny Zawadzkiej-Gołosz, Grzegorza Kurzyńskiego, Pawła Zawadzkiego.

 

Aktualności

Posiedzenie Komisji Kultury i Współpracy z Zagranicą Rady Miejskiej Wrocławia

12.03 (wtorek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert kameralny realizowany w ramach Europejskiego Forum Saksofonowego 2024

13.03 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

14.03 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

XXVIII koncert z cyklu Akademia Małego Artysty pt. „AMA w oczekiwaniu na wiosnę”

14.03 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Władysław Tatarkiewicz w fotografiach”

do 14 marca br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Finał IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złoty Karton III LO” pod hasłem „Etykiety i naklejki”

15.03 (piątek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie poświęcone prof. dr hab. T. Piecuchowi pt. „Trochę szczęścia w życiu”
Prowadzenie: K. i M. Tyszkowscy

16.03 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie z poetą S. Krzyśką
Prowadzenie I. Kosmala
Interpretacja wierszy M. Drewek
Oprawa muzyczna S. Powaga – skrzypce, wokal, fortepian

16.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu T. Maśląkowskiemu

18.03 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Wernisaż wystawy malarstwa B. John pt. „woda, niebo, powietrze”

18.03 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowo-gitarowy
Przygotowanie i prowadzenie I. Porębski

19.03 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp z zaproszeniami

Udostępnienie wystawy wielkanocnej

20.03 (środa) br. o godz. 10.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów z cyklu „Młodzi wykonawcy”

20.03 (środa) br. o godz. 14.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór autorski B. Kocy pt. „Słowa i inne...”
Gość specjalny W. Okoń

20.03 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert gitarowy pt. „Początek wiosny z gitarą”

21.03 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie J. Bartyzela z prezentacją książki pt. „Tradycjonalizm bez kompromisu”

21.03 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów klas Suzuki

22.03 (piątek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Koncert klarnetowy

23.03 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert odwołany z przyczyn niezależnych od organizatora.


Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu W. Ziemiańskiemu

25.03 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert J. Cholewy pt. „Nuty PiNuty”

26.03 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Zebranie Wspólnoty mieszkaniowej „Świdnicka 45”

2.04 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp z zaproszeniami

Wystawa wielkanocna

do 2 kwietnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

„Wiosenne czytanie poezji”

3.04 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki K. Czai pt. „Wielki Wybuch”

4.04 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Recital fortepianowy D. Saienko (Ukraina)

5.04 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

W związku z przygotowaniem pomieszczeń na lokal wyborczy Wyborów samorządowych Klub Muzyki i Literatury nieczynny

6.04 (sobota) br.

Wybory samorządowe. Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej nr 13

7.04 (niedziela) br.

Spotkanie z M. Pacholakiem pt. „Pomniki Adama Mickiewicza”

11.04 (czwartek) 2024 r. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy S. Ghozata
Konferansjer: K. Koźbielska

12.04 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert pt. „R. Frey akustycznie”
Gościnnie W. WOODY Kwaśnicki

13.04 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki H. Barań pt. „Łużyce moja miłość”
Prowadzenie W. Browarny

18.04 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wystawa fotograficzna w 35 rocznicę działalności Towarzystwa im. F. Liszta

do 23 kwietnia br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie S. Srokowskiego połączone z prezentacją książki pt. „Zanim spłonęli żywcem”

25.04 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławskie Wieczory Coolturalne
I. Venyš (Czechy) – klarnet
Przy fortepianie M. Hanus

25.04 (czwartek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert w 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja
A. Bruderek – skrzypce
A. Prabucka-Firlej – fortepian
K. Sperski – słowo wiążące

3.05 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie muzyczne do autorskich piosenek Tomka Motyki

4.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja trylogii J. Krupińskiej-Trzebiatowskiej pt. „Kiedy miłość była zbrodnią”
Prowadzenie K. Burnat

10.05 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy I. Jutrzenka-Trzebiatowskiej pt. „W salonie Chopina”

11.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Wystawa malarstwa B. John pt. „woda, niebo, powietrze”

do 15 maja br.
Wstęp wolny. Zapraszamy