Reklama

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert muzyki wokalnej. 20 kolęd w opracowaniu Witolda Lutosławskiego

24 stycznia (środa) 2018 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Marta Motkowicz - mezzosopran
Marta Andrushchak - fortepian (Ukraina)


Koncert muzyki wokalnej. 20 kolęd w opracowaniu Witolda Lutosławskiego. 20 polskich kolęd opracował Lutosławski na głos i fortepian w 1946 roku, wykorzystując słowa i melodie zaczerpnięte z czterech XIX-wiecznych zbiorów: "Śpiewnika kościelnego" i "Pastorałek i kolęd z melodyjami" Michała Mioduszewskiego oraz "Lubelskiego" i "Łęczyckiego" Oskara Kolberga.
''Kolędy'' przełamują, nie przekraczany dotąd w opracowaniach tego typu utworów, krąg środków kompozytorskiej techniki. W związku z tym ''kolędy'' nie są i nie mogły być pomyślane jako utwory do wykonywania domowego. Są to utwory koncertowe, w których prostej partii wokalnej towarzyszy wyrafinowany akompaniament fortepianowy, którego łatwość techniczna jest jedynie pozorna. Na wpół ludowe melodie kolęd zderzone zostają z XX-wieczną harmoniką niefunkcyjną; przefiltrowanie ich przez kompozytorski geniusz Lutosławskiego owocuje nową jakością, niezwykle wysoką ocenioną już przez pierwszych recenzentów Kolęd.


Marta Motkowicz. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej (dyplom z wyróżnieniem) oraz Wydziału Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2013-2015 była uczestniczką Programu Kształcenia Młodych Talentów - Akademia Operowa w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Jest laureatem wielu konkursów oraz festiwali.
W 2014 roku zadebiutowała w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Lohengrinie R. Wagnera pod batutą Stefana Soltesza. Rok później zaśpiewała partię Doroty w spektaklu „Cud albo Krakowiaki i Górale” Wojciecha Bogusławskiego do muzyki Jana Stefaniego, wystawionego z okazji obchodów 250-lecia Teatru Narodowego w Warszawie. Występowała m.in. z: Kwartetem Prima Vista, Symfonią Iuventus, Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej, Koszalińskiej, Dolnośląskiej. Uczestniczyła w kursach wokalnych prowadzonych min. przez Ewę Podleś, Eytana Pessena, Matthiasa Rexrotha, Izabelę Kłosińską, Carl Richardson, Andreasa Baumanna, Stefanię Kałużę, Elle Susmanek oraz w kursach mistrzowskich Maestry Teresy Żylis-Gara w Radziejowicach.


Marta Andrushchak. Urodziła się we Lwowie, gdzie skończyła studia na Akademii Muzycznej im. M. Lysenki. Jest laureatem wielu festiwali i konkursów na: Ukrainie, Francji, Rosji, Włoszech, Polsce. Na początku 2009 roku zdobyła stypendium MKiDN i Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ''Gaude Polonia'' na staż w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. W latach 2015-2016 była uczestniczką “Programu kształcenia młodych talentów - Akademia Operowa” przy Teatrze Wielkim w Warszawie. Jak solowo tak i w zespołach kameralnych występuje na Ukrainie, w Rosji, Polsce, Francji, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, współpracowała z symfoniczną orkiestrą Lwowskiej AM, Filharmonii Lwowskiej, Inowrocławską Orkiestrą Symfoniczną "Pro Atre", Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Filharmonią Czerniowiecką, MASO Kharkiv, INSO Lwów; z Podkarpacką Fundacją Rozwoju Kultury, Lisztowskim Towarzystwem we Wrocławiu, IPiUM „Silesia” i World Wide Events DL GmbH. W swoim dorobku fonograficznym ma płytę CD z utworami J. P. Rameau, wydaną na Ukrainie w 2014 roku przez wytwórnie “Zhyvyy zvuk”.