Reklama
Spotkania w 2019 roku

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, spotkanie

28 lutego (czwartek) 2019 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

 

Polskie Towarzystwo Historii Nauk Medycznych Oddział we Wrocławiu, spotkanie

16 lutego (sobota) 2019 roku o godz. 11.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Strona towarzystwa: www.pthmif.pl

 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego o Stanisławie Srokowskim pt. "Zamordowane dzieciństwo" w reżyserii Marcina Bradke

14 lutego (czwartek) 2019 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Film powstał na zlecenie TVP Historia


"Zamordowane dzieciństwo" to opowieść o pisarzu, poecie i tłumaczu - Stanisławie Srokowskim, który jest tutaj głównym narratorem. Poznajemy biografię artysty - jego drogę do pisarstwa oraz ludzi, miejsca i chwile, jakie towarzyszyły i towarzyszą pracy i życiu tego twórcy. Wędrujemy po Kresach oraz po Wrocławiu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, próbując odpowiedzieć na krótkie ale i trudne pytanie: "po co tworzymy"? Wykorzystaliśmy materiały archiwalne, zarówno ze zbiorów prywatnych, jak i TVP Wrocław, a także (za zgodą autorów) fragmenty filmu "Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskiego. "Zamordowane dzieciństwo" powstało na zlecenie TVP Historia pod koniec roku 2018.


Stanisław Srokowski - pisarz, poeta, dramaturg, tłumacz, krytyk literacki, publicysta i nauczyciel akademicki. Urodzony w roku 1936 we wsi Hnilcze w powiecie podhajeckim na Kresach był świadkiem rzezi dokonanej na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów. Po wojnie osiadł z rodziną na tzw. "Ziemiach Odzyskanych" - w Mieszkowicach w województwie szczecińskim. Absolwent polonistyki na WSP w Opolu. Debiutował w roku 1958 jako poeta i prozaik. Związany początkowo z Legnicą, a od roku 1968 - z Wrocławiem. W latach sześdziesiątych współtworzył bohemę artystyczną naszego miasta. Krąg jego znajomych i przyjaciół stanowili, między innymi, Tymoteusz Karpowicz, Rafał Wojaczek, Henryk Worcell, Wojciech Jerzy Has, Zbyszek Cybulski, Jerzy Grotowski i Stanisław Dróżdż. Autor jedenastu tomików poetyckich, dziewiętnastu powieści, trzech zbiorów opowiadań, książek dla dzieci i młodzieży, sztuk teatralnych i radiowych, scenariusza filmowego (film Ryszarda Czekały "Przeklęta ziemia") i biograficznej książki "Skandalista Wojaczek". W roku 2016, na podstawie jego zbioru opowiadań "Nienawiść" powstał film Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń". Wrocławianin i Kresowianin w jednej osobie.

Marcin Bradke – absolwent polonistyki, wieloletni dziennikarz TVP Wrocław, zawodowy lektor i prezenter. Twórca licznych reportaży, programów i filmów dokumentalnych, uhonorowany tytułem Dziennikarza Roku (2011), członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autor antologii opowiadań grozy „Pokój na wieży” oraz posłowia do "Nocy Walpurgi" Gustava Meyrinka (wydanych przez "Ossolineum"). W roku 2018 zadebiutował zbiorem opowiadań "Pies o żółtych oczach", zaś na przełomie lat 2018/ 2019 powieścią "Gniew". Jego twórczość filmowa i telewizyjna to, między innymi: kultowy już dziś cykl "Labirynty kultury" (z prof. Bogusławem Bednarkiem z wrocławskiej polonistyki jako prowadzącym), "Królowa Panoram" (film dokumentalny o Panoramie Racławickiej), serial dokumentalny "Prawdziwy koniec wojny", film "Tak się nie godzi. Opowieść o Piotrze Bednarzu", "Daisy" oraz kilka innych obrazów z cyklu "Dolny Śląsk pełen historii", "Tajemniczy Dolny Śląsk", a także filmy realizowane dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Najnowszym dziełem Marcina Bradke jest "Zamordowane dzieciństwo" - opowieść o twórczości Stanisława Srokowskiego, wyprodukowana na zlecenie TVP Historia.


 


Strona 1 z 8