Reklama

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert pn. ''¡Viva México!''

28 września (sobota) 2019 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Julieta González-Springer - sopran
Barbara Hawling - fortepian


Muzyczna podróż po Meksyku, na którą zapraszają Julieta González (sopran) i Barbara Hawling (fortepian). W programie m.in. utwory znanych kompozytorów takich jak: Manuel María Ponce, Silvestre Revueltas oraz Blas Galindo. Artystki wykonują także utwory tradycyjne jakimi są ''boleros'' komponowane przez kompozytorów meksykańskich takich jak: Agustin Lara, Maria Grever i Miguel Sandoval. Koncert związany jest z obchodami rocznicy uzyskania Niepodległości tego kraju, która przypada 16 września. Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu będzie gościł artystów, którzy w tym dniu mają zamiar przenieść publiczność do pięknego kraju jakim jest Meksyk poprzez muzyczną drogę tak wszystkim bliską oraz zaprosić do wspólnego świętowania.


Julieta González-Springer - sopran. Urodzona w Meksyku. Ukończyła studia wokalne w Krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Barbary Niewiadomskiej, a następnie studia podyplomowe w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie pod kierunkiem Beatrice Cramoix w dziedzinie śpiewu barokowego i Francisa Biggi i Laurence Brisset w zakresie muzyki średniowiecznej. Uczestniczyła w kursach i projektach prowadzonych m.in. przez Jill Feldman, Benjamina Bagby (Sequentia), Katarina Livljanić (Dialogos), Andrew Kinga i Evelyn Tubb (The Consort of Musicke), Laurence Brisset (De Caelis), Dawida Ebena (Schola Gregoriana Pragensis), Rene Zosso (Clemecic Consort), Marcela Pérèsa (Organum). Jako solistka współpracuje z zespołami i muzykami ze Szwajcarii, Włoch, Francji, Meksyku i Polski takimi jak ''Elyma'' (dyr. Gabriel Garrido), “Flores Harmonie'' (dyr. Alexandre Traube), ''Ars Nova'' (dyr. Jacek Urbaniak), “Jacaras'' (dyr. Piotr Zaleski), ''Concerto Polacco'' (dyr. Marek Toporowski) oraz z organistami i klawesynistami: Markiem Toporowskim, Henrykiem Janem Botorem, Norbertem Petry (Metz ). Koncertowała m.in. w Operze w Lyonie, Lozannie, Operze Narodowej w Meksyku oraz na różnych festiwalach w Polsce, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Niemczech, Meksyku, Włoszech, takich jak Bachakademie (dyr. Hellmuth Rilling), Festiwal d’Ambroney, Festival Concerti d’Autunno di Rho (Włochy), Festival Internacional de Órgano Barroco (Meksyk), Festival del Centro Histórico de la Ciudad de México, Saisons Musicales w Fondation Royaumont (Francja), Polska Akademia Gitary, Festival Internacional de Guitarra y Timple (Hiszpania), Maj z Muzyką Dawną oraz Forum Musicum (Wrocław), Festiwal Kolory Polski, Europejski Dni Dziedzictwa, Polska Akademia Gitary, Festiwal Banchetto Musicale w Wilnie, Festiwal Barok Plus (Leszno), Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej, Festiwal Fide et Amore w Żorach oraz Muzyka w Starym Krakowie (Ordo Virtutum, Hildegard Von Bingen), Festiwal Sacrum Profanum (Kraków) - premiera ''Króla Leara'' Pawła Mykietyna. Brała udział w audycji Five O’clock w Drugim Programie Polskiego Radia razem z zespołem "Jacaras" (www.jacaras.pl). Prowadzi też działalność pedagogiczną poprzez warsztaty i lekcje mistrzowskie w dziedzinie muzyki dawnej i tradycyjnej, współpracując między innymi z kilkoma Bibliotekami w mieście Wrocław, z Muzeum Narodowym i Etnograficznym we Wrocławiu , z Akademią Muzyczną w Łodzi, z Parafiami Ewangelickimi w Jaworze i we Wrocławiu. Jej repertuar obejmuje muzykę dawną, współczesną, tradycyjną oraz klasyczną meksykańską, iberoamerykańską i polską, którą chętnie propaguje także za granicą.


Barbara Hawling, fortepian. Studia na Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale instrumentalnym ukończyła w 1988r. Już podczas studiów brała udział jako czynny uczestnik w wielu międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Muzycznych u znakomitych artystów instrumentalistów i kameralistów, a także dawała koncerty w międzynarodowej obsadzie (m.in. Zurych, Praga, Blankenburg). Brała udział w XIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Liceum Muzycznym w Krakowie jako nauczyciel gry na fortepianie. Była również cenionym akompaniatorem w sekcji instrumentów smyczkowych w ZPSM I i II st. w Krakowie. Nadal prowadzi działalność pedagogiczną jak również współpracuje z chórami i zespołami wokalnymi z którymi koncertuje w krajach europejskich i zdobywa znaczące miejsca na festiwalach i konkursach międzynarodowych- I miejsce Międzynarodowy Festiwal "Canco Mediterrania" w Barcelonie , III miejsce Międzynarodowy Festiwal "Cracovia Cantans",Międzynarodowy Festiwal "Rybnicka Jesień Chóralna", Międzynarodowy Festiwal " Gaude Cantem" i inne. Od 1992 r. koncertuje z Julietą Gonzalez (sopran, Meksyk) z repertuarem pieśni wybitnych kompozytorów meksykańskich, hiszpańskich i latynoamerykańskich. Współpracę rozpoczęła seria recitali, organizowanych przez Ambasadę Meksyku, z okazji Dni Kultury Meksyku w Polsce oraz koncert dla Korpusu Dyplomatycznego w Muzeum Porczyńskich w Warszawie. W kwietniu 2000r. w Radio Kraków wyemitowana została audycja – ''Wieczór z Muzyką Meksykańską - Serenata Peregrina''. W roku 2011 wraz z Julietą Gonzalez wykonała z dużym sukcesem w Krakowie koncert związany z 200. rocznicą uzyskania przez Meksyk niepodległości oraz 100. rocznicą Rewolucji Meksykańskiej (Viva Mexico!), a także tradycyjny koncert kolęd meksykańskich i polskich, organizowany przez Konsulat Meksyku w Krakowie i Ojców Franciszkanów.