Reklama

Włoski Instytut Kultury w Krakowie, Konsulat Honorowy Republiki Włoskiej zapraszają na koncert w wykonaniu duetu ''Chaminade''

23 czerwca (sobota) 2018 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Caterina D'Amore (Włochy) - flet
Antonella De Vinco (Włochy) - fortepian


Nazwa CHAMINADE to nazwisko jednej z największych kompozytorek końca XVIII wieku, pochodzi od francuskiej kompozytorki Cecylii Chaminade. Od wielu lat duet składa hołd Cecylii oraz innym kompozytorkom z tamtego okresu, które pokonywały męską konkurencję, aby osiągnąć karierę w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Dziś obchodzimy Święto Muzyki. Ta tradycja narodziła się we Francji w 1982 roku, by uczcić poprzez muzykę początek astronomicznego lata (21 VI). Duet przedstawi utwory najsłynniejszych włoskich kompozytorów takich jak: Rossini, Verdi, Donizetti. Zapoznając słuchaczy ze stylem włoskiego ''bel canto'', który narodził się w Italii pod koniec XVI wieku i charakteryzuje się melodramatyczną linią melodyczną, opartą na liryce intensywnej i namiętnej, która jest jednocześnie lekka z odrobiną egzaltacji. Za każdym razem gdy mówi się o włoskiej muzyce nie można pominąć Neapolu i jego muzycznych tradycji, które stały się źródłem inspiracji dla takich kompozytorów jak Chopin czy Liszt. Fascynował ich folklor neapolitański, starodawne pieśni takie jak ''Fenesta ca lucive'' (za jej autora jest uważany Vincenzo Bellini). Muzyka neapolitańska jest żwawa, musująca i wzruszająca, tak jak słynna Tarantella Rossiniego. W programie znajdą się tańce takie jak: taniec hiszpański Moszkowskiego oraz tango Kurta Weilla i Galliana, które z pewnością urzekną swym zawrotnym rytmem.


Caterina D’Amore. Ukończyła Konserwatorium “D. Cimarosa “ w Avellino - dyplom z wyróżnieniem w klasie fletu. Następnie przez dalsze trzy lata kontynuowała naukę w Rzymie, w renomowanej Włoskiej Akademii Fletu, otrzymując dyplom z najlepszymi ocenami, pod kierunkiem Maestro R. Guiot, jednością głosów wygrała konkurs akademicki. Ukończyła wyższy stopień Konserwatorium “D. Cimarosa” w Avellino, otrzymując dyplom w klasie Fletu i Muzyki Współczesnej. Kontynuowała naukę pod kierunkiem Maestro Tamponi, Maestro Trevisani, Maestro Hubert, Maestro Levine, otrzymując dyplom 2 stopnia Nauk Muzycznych, z wyróżnieniem(110/110) w Konserwatorium “D. Cimarosa” w Avellino. Prowadzi działalność koncertową. Bierze udział w różnego rodzaju konkursach krajowych i zagranicznych. Wykonuje muzykę zarówno XVII wieczną jak i współczesną. Występuje jako Pierwszy Flet z żeńską orkiestrą “Alma Mahler Sinfonietta”, w balecie P. Czajkowskiego “Dziadek do orzechów”, w Orkiestrze Teatru Gesualdo w Avellino. Jako solistka wystąpiła w koncercie Epifania z Neapolu, transmitowanym przez RAI UNO , w “Piotrusiu i wilku” S. Prokofiewa, z udziałem orkiestry z Mińska, podczas Festiwalu Laureana. Prowadziła zajęcia na wydziale matematyki na Uniwersytecie Federico II (Secondo) w Neapolu. Uczy w Szkole Muzycznej oraz w Liceum IMBRIANI w Avellino.
Antonella De Vinco. Urodzona w Atripalda (AV), otrzymała dyplom w klasie fortepianu u Maestro Carlo Lapegna. Po dyplomie kontynuuje naukę u Maestro Franco Medori i koncertmistrza Laura De Fusca. Brała udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez Maestro Franco Scala, Riccardo risaliti, Borys Petruszansky. W 2006 roku uzyskała dyplom, kończąc klasę fortepianu w Akademii II stopnia, przy Konserwatorium Muzycznym “San Pietro Majella” w Neapolu. Koncertowała dla ważnych instytucji zarówno we Włoszech , jak i poza jego granicami. W Europie koncertowała w Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Bułgarii, Rosji, w Czeskiej Republice. A także w USA (Nowym Jorku, Dallas, San Francisco), w Meksyku, w Kanadzie (Toronto, Ottawa, Montreal), w Argentynie (Buenos Aires, La Plata), w Brazylii (Sao Paolo, Toluca, Zacatecas), w Japonii (Kioto, Hiroszima, Tokio). Pełniła rolę kierownika artystycznego XXVII i XXVIII wydania, Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr “Musica in Irpinia”. Jest prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznego “Arturo Toscanini” i od 2006 czasowo pełni tam funkcję Dyrektora Artystycznego.
Informacja o duecie w języku włoskim [pdf]
Noty wykonawców w języku włoskim [pdf]